Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка за нашата држава и дополнително ја зајакна нашата меѓународна позиција

Прес-конференција, Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник:

Преспа форум дијалогот што пред неколку дена се одржа во Охрид е историски важен настан кој носи зајакнување и дополнителна афирмација на нашите меѓународни позиции.

Како никогаш досега сведочиме на силна, и на дело потврдена поддршка од нашите сојузници од западниот свет.

Сите наши најважни меѓународни сојузници, во срцето на словенската писменост – Охрид, потврдија дека македонскиот идентитет и јазик се прашање кое е затворено и кое не може да биде услов за напредокот кон ЕУ.

На целиот свет му е јасна нашата цврста определба да не се задира во македонскиот идентитет и јазик во изнаоѓањето решенија за продолжување на патот кон ЕУ.

Нашите црвени линии се јасно поставени, а впрочем тоа го докажува и односот на Бугарија во изминатиот период и почитта која ја добиваме од нашите сојузници.

Ставовите на СДСМ, на Владата се јасни и повеќе пати повторени како дома така и надвор –интеграција во ЕУ само како Македонци, со потврден македонски јазик и идентитет.

Како одговорна, државотворна партија продолжуваме посветено да работиме на интеграцијата, да ги унапредуваме односите со меѓународните сојузници, а европските стандарди и вредности да ги носиме дома, затоа што ние сме Европа.

Така се работи за државата, така се работи за иднината на сите наши граѓани.

Можеби ќе ве интересира...

Даниела Николова: СДСМ и парламентарното мнозинство ќе обезбедат недела неработен ден и повисоки плати за работниците

Vesti +

Ковачевски: Во првите 100 дена ги намаливме цените на лековите, градиме безбедни сообраќајни делници

В+

Ковачевски: Поголемата плата треба да биде поддржана со перформанси

Vesti +

Вучиќ свика итна седница на Советот за безбедност

В+

53 санкции за возење под дејство на алкохол во Скопје

Vesti +

На пациент во Струмица му се дава медицинска помош пред болница, внатре нема место (ВИДЕО)

В+