Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Левица и ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокираат се што е во интерес на граѓаните, не нудат ништо што е во интерес на државата

Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник:

Прашање: Левица вчера најави дека поради законот за државјанство што го предлага владата со европско знаменце ќе ги блокира сите закони што ќе ги предложи парламентарното мнозинство и владата. Вие како мнозинство имате и најголема одговорност да биде Собранието во функција, што ќе преземете?

Одговор: Не е само законот за државјанство којшто опозицијата овде мислам и на Левица и на ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да блокираат или во одредени ситуации брутално ги блокираат законските решенија. Станува збор за политичка партија која што има свои претставници, двајца во рамки на Парламентот, кои што ако добро направиме анализа ќе видиме дека ги нема на работа во најголем дел од времето. Во рамки на Комисиите каде што практично се креираат законските решенија,кога мислам на решенија мислам токму на тоа, го имаат целосното демократско, деловничко право како пратеници да подобруваат одредени текстови на Законот. Наместо тоа двајцата пратеници решиле да блокираат. Тие заедно со ВМРО-ДПМНЕ блокираат се, тоа ми приличи на политичари од некои поранешни векови, не на модерни политичари. Тоа е слика и пример како не треба модерниот македонски политичар да изгледа. Модерни политичари нудат решение, поддржуваат закони кои што решаваат проблеми, кои што го унапредуваат и го подобруваат животот на сите граѓани.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ и Битиќи на состанок со секторската работна група за конкурентност и иновации

В+

Времето се стабилизира, од понеделник посвежо – Метеоцентар со детална прогноза

В+

Тренчевска – Улман Марти: Швајцарската поддршка се реализира преку социјална политика за вработување на ранливите групи

В+

Пуштен во употреба реновираниот објект во ПЦ „Ѓорче Петров“ наменет за сместување на полициски службеници од целиот регион, кои учествуваат во заеднички обуки и вежби

Vesti +

Луѓето со нулта крвна група се навистина посебни – Еве и зошто

Vesti +

Петков: Ветото ќе го поместиме, но не го укинуваме

В+