Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: ДДВ за струја намалено од 18 на 5 отсто, грижата за граѓаните продолжува

Прес-конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник:

СДСМ останува посветена на интересите на граѓаните и носи решенија кои обезбедуваат унапредување на животниот стандард.

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера ги усвои измените и дополнувањата на Законот за додадена вредност, со што ДДВ за електрична енергија се намалува од 18 на 5 отсто.

И покрај обидите за блокади од страна на ВМРО-ДПМНЕ успеавме да ги донесеме овие измени кои ќе спречат поскапување на цената на електрична енергија за домаќинствата.

Успеавме да ги заштитиме семејните буџети од зголемувањето на цената на електричната енергија.

Институциите предводени од СДСМ секогаш се на страната на граѓаните и работат за подобрување на животниот стандард.

За нас зборот е збор, ја вративме дневната евтина тарифа за струјата, а постојано инвестираме во нови, еколошки и обновливи извори на електрична енергија со што ја штитиме животната средина.

Четири години покажуваме како се работи одговорно, посветено во интерес на граѓаните и тоа ќе продолжиме да го правиме и во иднина.

Затоа СДСМ го има најдоброто за граѓаните, најдоброто за економијата, најдоброто за нашата држава.

Можеби ќе ве интересира...

Облачно и дождливо време, од вторник значиетелен пад на температурите

В+

Александар Пандов се пофали дека јадел јагне во Мрзенци, па доби толку жестока реакција на социјалните мрежи која никој не ја очекуваше

Vesti +

СДСМ: Наставниците да се водат од интересите на децата, ВМРО-ДПМНЕ да престане со партизација на штрајкот

Vesti +

Ангеловски: Важно е дека нема човечки жртви, материјалната штета лесно се санира

В+

Македонија, една од најевтините места за живеење!

Vesti +

СДСМ: Минималната плата ја покачивме на 18.000 денари, следува раст и на пензиите

В+