Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: ДДВ за струја намалено од 18 на 5 отсто, грижата за граѓаните продолжува

Прес-конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник:

СДСМ останува посветена на интересите на граѓаните и носи решенија кои обезбедуваат унапредување на животниот стандард.

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера ги усвои измените и дополнувањата на Законот за додадена вредност, со што ДДВ за електрична енергија се намалува од 18 на 5 отсто.

И покрај обидите за блокади од страна на ВМРО-ДПМНЕ успеавме да ги донесеме овие измени кои ќе спречат поскапување на цената на електрична енергија за домаќинствата.

Успеавме да ги заштитиме семејните буџети од зголемувањето на цената на електричната енергија.

Институциите предводени од СДСМ секогаш се на страната на граѓаните и работат за подобрување на животниот стандард.

За нас зборот е збор, ја вративме дневната евтина тарифа за струјата, а постојано инвестираме во нови, еколошки и обновливи извори на електрична енергија со што ја штитиме животната средина.

Четири години покажуваме како се работи одговорно, посветено во интерес на граѓаните и тоа ќе продолжиме да го правиме и во иднина.

Затоа СДСМ го има најдоброто за граѓаните, најдоброто за економијата, најдоброто за нашата држава.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заев испрати селфи до колегите од Западен Балкан: „Успеавме! Нула денари во роаминг“

Vesti +

Филипче: Во функција целосно реновираната ургентна амбуланта на ГАК

Vesti +

НУРЕДИНИ: Регионалната соработка ќе го олесни одржливото управување со отпадот

Vesti +

Блинкен за украинската криза: Киев одлучува за времето и содржината на преговорите со Русија

Vesti +

Шилегов од Гази Баба: После 17 октомври Мицкоски и „независната“ кандидатка ќе треба да се вратат кај политичкиот татко во Будимпешта

В+

Исмаиловска-Старова: Преку отворање на границите до поголеми плати во „Отворен Балкан“

В+