Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува

Прес-конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник:

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска, навремена грижа за домашното стопанство и домашната економија.

Промовирана е нова линија бескаматни кредити Ковид 4 наменета за занаетчиите, трговските поединци и приватните здравствени установи.

За оваа линија кредити преку Развојната банка ќе се обезбедат нови 10 милиони евра кои ќе завршат во стопанството.

Износот на кредитот ќе биде дефиниран во зависност од бројот на вработените и падот на приходите, и тој може да изнесува од 3.000 до 30.000 евра, додека роковите за отплата ќе се движат од 36 до 42 месеци со грејс период од 12 месеци.

Во оваа кредитна линија е овозможена и грант компонента до 50% од висината на кредитот, ако корисниците ги исполнат потребните условите, а тоа е во 2021 да имат 5% повеќе вработени во однос на 2020 година и вкупните приходи во 2021 да се зголемени за 10% во однос на 2020 година или може да добијат грантови од 20% или 30% доколку е остварен само еден од условите.

Ова е силна финансиска поддршка за домашната економија, за спас на работни места и дополнително придвижување на економскиот раст.

Претходно, пред оваа линија кредити, беа спроведени и трите бескаматни кредитни линии, Ковид 1, 2 и 3, со кои се обезбедија средства во вкупен износ од над 44 милиони евра, при што беа поддржани над 4.000 компании кои вработуваат околу 37.000 лица.

Како партија која се води единствено од интересите на граѓаните, продолжуваме да ги помагаме домашните компании, продолжуваме да градиме силна, развојна економија кој носи шанса за сите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Се покачуваат пензиите – Владата најави и предвремена исплата на септемвриската пензија, еве на кои датуми ќе легне на сметките

Vesti +

Приведен криминалец баран по централна потерница

Vesti +

МТСП: Обезбедени дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања преку Оперативниот план за вработување

Vesti +

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни партнери со сите наши сојузници

В+

СДСМ: Мицкоски се уште покажува дека нема државнички капацитет, време е политички да созрее

Vesti +

Големо апсење утрово по полноќ во Скопје: Пронајдени дрога и пиштол, лишен од слобода дилер

Vesti +