Vestiplus.mk
+ Centar Во тренд... МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Короната се враќа: речиси 200 нови случаи, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Велес – 7, Гостивар и Штип – по 6, Кичево – 5, Прилеп – 4, Тетово, Струмица и Радовиш – по 3, Кочани, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (193), регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 97 оздравени пациенти од: Скопје – 62, Битола – 5, Тетово, Струмица, Кочани и Охрид – по 4, Кавадарци и Неготино – по 3, Велес и Штип – по 2, Гостивар, Прилеп, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (85г) и Берово (76г), починати на ден 13.06.2022 и 20.06.2022, едното лице е починато во болнички услови, а другото во домашни услови.

Направени се 894 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–64, Жан Митрев (Филип Втори)-23, Авицена-19, Биотек-22, Систина-19 лабораторија Лаор-8, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-2, Генеа-3, Никоб Лаб-44, ВФВ Медикал-3, Ели МедикаПлус-2, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 412.

Досега во земјата се направени вкупно 2.082.690 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.211, бројот на оздравени пациенти е 303.989, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 895.

Можеби ќе ве интересира...

Николовски: Нема зборови за утеха во ваква ситуација – Истрагата е во тек со вклученост на највисоките експертски капацитети.

В+

Ленин го брани Путин: Тој не е воен злосторник, само помага

Vesti +

15 санкции за непрописно вградени фолии и користење на т.н. флешери

В+

СДСМ: Владата на СДСМ изгради и обнови 60 градинки, Владата на ВМРО-ДПМНЕ постави 60 споменици и скулптури

В+

Починаа 19 лица, троцифрен број на новозаразени

В+

СДСМ: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

В+