Конститутивна седница на работната група за реформи во изборното законодавство
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Конститутивна седница на работната група за реформи во изборното законодавство

Работната група за реформи во изборното законодавство одржа конститутивна седница. Претседател на работната група е Александар Новаковски, експерт и поранешен претседател на ДИК.Оваа работна група ќе има за задача да ги имплементира препораките на ОБСЕ/ОДИХР а ќе работи и на нов Изборен законик. Овој процес е инклузивен и во него се вклучени претставници на политички партии, невладини организации, синдикати, министерства и надлежни органи за спроведување на изборниот процес.

Министерот за правда Кренар Лога и заменичката на министерот, Викторија Аврамовска Мадиќ им посaкаа успешна работа на членовите на работната група. Министерот Лога упати апел до ВМРО ДПМНЕ да се приклучат на работната група и низ процес на дебата и расправа да ги дадат сите предлози и иницијативи за реформите во изборното законодавство.

Можеби ќе ве интересира...

Лукаревска во Крушево: Наместо поделби на подобни и неподобни, денес градиме едно општество за сите

В+

ПЕНТАГОН ОБЈАВИ ПРОЦЕНКА: Русија ангажираше 100 отсто од силите, но нема голем напредок

Vesti +

Заев од Стрмица: Воведуваме дигитален систем за контакт на граѓаните со градоначалниците и советници

Vesti +

Ковачевски: Со инвестиции во опрема и повисоки плати во здравството до поквалитетна здравствена услуга за граѓаните

В+

Спасовски: Секој што негира, минимизира или одобрува геноцид ќе биде кривично гонет

В+

327 санкции за брзо возење

Vesti +