Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Комисијата засега нема да воведе нови рестрикции

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата. Лесно зголемување на позитивни од тестирани за Ковид 19 има во Скопје и Тетово. Според анализите во Тетово ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите при организирање семејни веселби и друг тип веселби во затворен простор. И покрај бројот на активни случаи и позитивни од тестирани за Ковид 19, состојбата е стабилна, а во болниците нема притисок од хоспитализации. Комиисјата за заразни болести во моментов останува на досега прпорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба.

Министерството за здравство апелира граѓаните да се придржуваат кон препораките за заштита и спречување на ширење на вирусот Ковид 19.

Можеби ќе ве интересира...

245 санкции за брзо возење

Vesti +

210 санкционирани возачи во Скопје

Vesti +

СЕ ЈАВИ ВТОРИОТ ЧОВЕК НА АЗОВ: Цивилите за кои се грижевме веќе не се со нас, успеаја да ја напуштат фабриката

Vesti +

Ахмети за кандидатите на ДУИ: Нивна победа ќе значи уште поголема грижа за животната средина

В+

Главниот економист Крстевска на Конференција на М6 „Чекор напред“: Разликата меѓу нашата инфлација и ЕУ инфлацијата е одраз на домашни структурни фактори

Vesti +

(ФОТО) Фатена со куп кеш: Приведена земјоделска инспекторка во Прилеп поради примање поткуп

В+