Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Комисијата за заразни болести донесе одлука: Дозволени свадби и прослави и без маски на отворено, но полициски час останува

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово на Комисијата за заразни болести донесена е одлука до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки. Пандемијата стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. Комисијата до ГККШ ќе ги предложи следните олабавувања:

„Од 1 јуни, заштитните маски да не бидат задолжителни на отворено. Маските на сите затворени места, јавен превоз и секаде каде не моиже да се одржува препорачана дистанца остануваат задолжителни. Да престане да важи забраната за групирање на отворено. При групирање на повеќе лица останува препораката да се носат заштитни маски. Да се дозоволи организација на свадби и прослави на отворено со максимум 50% исполнетост на капацитетот во отворениот дел, но не повеќе од 100 гости.Максимум дозволен број на гости на една маса да биде 6. Спортските натпревари кои се играат на отворени терени да се играат со публика, но со максимална исполнетост од 30% од капацитетот на стадионот.

Да има се дозволи на угостителските објекти да примаат по 6 гости на една маса, додека сите останати рестрикции за нив остануваат на сила. Полицискиот час останува на сила. Во текот на оваа и следната недела, Комисијата за заразни болести во соработка со организаторите на настани ќе работи на прецизирање на протоколите за одржување на настани и концерти на отворено, а по 15 јуни според договорените протоколи ќе бидат дозволена и организација на ваков тип настани.

Состојбата е стабилна, но искуството ни покажа дека многу лесно може да се влоши доколку не се почитуваат мерките онака како што се предвидени. Затоа апелирам до стопанските субјекти и граѓаните целосно да се придржуваат до препораките“стои во соопштението од МЗ.

Можеби ќе ве интересира...

17-годишна девојка паднала на возачки испит во Англија без да запали автомобил

Vesti +

ОРМ: Неопходно е дополнување на листата на дејности кои имаат право да работат во недела, а минималната плата треба да се зголемува постепено

Vesti +

Белград: Професори во приватен стан имале секс со студентки за – оценка

Vesti +

Филипче: Важно е да се поддржи училишниот процес, потребно е граѓаните да се вакцинираат

Vesti +

Учество на претседателот Пендаровски на форумот за Југоисточна Европа во организација на Маршал центар

Vesti +

Младо момче со ибица прегази 40 годишна жена среде Скопје

Vesti +