Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

Коле Чаракчиев: Силно инвестираме во инфраструктурата, се гради низ целата држава

Прес-конференција на Коле Чаракчиев, пратеник на СДСМ:

СДСМ е силно посветен на реализација на капитални инфраструктурни проекти кои го унапредуваат квалитетот на животот на граѓаните.

Како никогаш досега се инвестира во развој на патната инфраструктура низ целата држава.

За првпат по 50 години се реконструира патот преку Националниот парк Галичица кој ги поврзува Охрид и Преспа.

Првата фаза е делницата на патниот правец од Царина Отешево до превојот на Галичица во должина од 14,9 километри, по што продолжува и реализацијата на втората фаза од превојот на Галичица до приклучок на патниот правец Охрид – Свети Наум во должина од 15 километри.

Завршена е реконструкцијата на регионалниот пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“ во должина од 5,5 километри, во вредност од 36 милиони денари.

Дека се инвестира во секој дел од државата потврда се капиталните инфраструктурни проекти кои се реализираат и во македонскиот Исток.

Рехабилитиран и пуштен во употреба е регионалниот пат Крупиште – Пробиштип во должина од 18 километри.

Го довршивме автопатот Миладиновци – Штип кој добро знаете како беше оставен и незавршен, нефункционален без тегнички прием и пуштање во употреба.

Ја изградивме првата фаза од експресниот пат од Штип до Крупиште, ја пуштивме во употреба и првата фаза од експресниот пат Штип – Радовиш, во вкупна должина од 40.5 км, а во септември очекуваме да се пушти во употреба и делницата од Бучим до Радовиш. Вкупна сума на овој проект е над 46 милиони евра.

Владата предводена од СДСМ вложува преку една милијарда евра за подобрување на патната инфраструктура низ целата држава со цел граѓаните да возат побезбедни и модерни патишта.

Тоа е влог во регионалниот развој, но и силна поддршка на севкупниот економски раст во државата.

Како одговорна партија продолжуваме со реализација на капитални проекти кој значат развој на општините и регионите, побрза комуникација и сообраќај, побезбеден транспорт на индустриски и земјоделски производи како и луѓе.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Владата функционира и се справува со кризата, опозицијата блокира и е во ќорсокак

Vesti +

По „Титаник“ СДСМ бара оставки од Мицкоски, Милошоски, Јанушев и сите обвинети од ВМРО-ДПМНЕ

В+

Синдикатот се противи на блокадата на ВМРО ДПМНЕ во Собранието

Vesti +

Русите ги отфрлаат митовите: Сланината сепак неопходна во исхраната

Vesti +

Вицепремиерот Маричиќ во посета на успешно реализирани проекти финансирани со европска поддршка во општина Валандово

Vesti +

За Ковачевски цврста рака не значи газење по луѓето, туку одговорно управување

В+