Коциќ: Од ВМРО-ДПМНЕ да одговорат дали се за разграничување на Македонците и Бугарите како различни нации
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Коциќ: Од ВМРО-ДПМНЕ да одговорат дали се за разграничување на Македонците и Бугарите како различни нации

„Дали сме против разграничувањето на Македонците и Бугарите како различни нации? Ние не сме, сметаме дека треба да бидат разграничени, но молам од ВМРО-ДПМНЕ јавно да одговорат дали се против“ изјави пратеникот од СДСМ, Ненад Коциќ во дебатата со неговиот колега од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски во „24 анализа“ на ТВ24.

Коциќ додаде дека различните националистички барања на Бугарија во јули биле заменети со единствениот услов, односно внесување на бугарското малцинство во Уставот.

„ВМРО-ДПМНЕ, Левица и другите хушкаа и лажеа дека ќе сме зборувале западно-бугарски дијалект, дека бил загрозен идентитетот и слично. Испадна дека ја манипулираат јавноста на база на националното прашање“ рече Коциќ.

Пратеникот од СДСМ изјави дека ВМРО-ДПМНЕ треба да се извини на јавноста и луѓето кои ги лажеа и манипулираа, кога веќе немаат достоинство да го сторат тоа на пратениците кои беа нарекувани предавници.

Можеби ќе ве интересира...

Македонската дипломатија сепак се професионализира: 80 отсто од амбасадорите и конзулите испратени на должност во изминатата година се кариерни дипломати

В+

Акциска контрола во објекти во Зајас, кичевско и објекти во охридско, неиздавање фискални сметки…

Vesti +

ЕУ испорачува брза интеграција, Македонија е дел од програми што се само за членките

Vesti +

Кривична пријава против скопјанец за „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“

Vesti +

Приведено лице за издржување казна затвор од 4 години

Vesti +

Маж пијан возел 12 километри во спротивна насока на автопатот

Vesti +