КИЕВ ВО ПЛАМЕН! Бруталниот одговор на Путин со проектили откако Зеленски рече дека се враќа со нови резерви на оружје
Vestiplus.mk
СВЕТТОП ВЕСТИ

КИЕВ ВО ПЛАМЕН! Бруталниот одговор на Путин со проектили откако Зеленски рече дека се враќа со нови резерви на оружје

Русија рано утринава изврши брутален напад со дрон и ракетен напад врз главниот град на Украина, само неколку часа откако украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе се врати од европската турнеја со „надополнет“ арсенал на оружје.

Воената администрација на градот Киев соопшти дека нападот во вторникот, осми на главниот град овој месец и секако најинтензивен, вклучувал беспилотни летала, крстаречки ракети и веројатно балистички проектили лансирани „истовремено од различни правци“.

Официјален Киев Сергеј Попко рече дека нападот во текот на ноќта бил „исклучително сложен и густ“.

„На градот беше истрелан максимален број ракети во најкраток временски период… огромното мнозинство на непријателски цели во воздушниот простор на Киев беа откриени и уништени.

Најоштетена е прометната област Соломјан во Киев, каде што се наоѓа меѓународниот аеродром, а пожарот избувнал во нестанбена зграда. Според најавите на градоначалникот Виталиј Кличко во Телеграм, три лица се повредени во Соломјански, додека остатоците од проектилот паднале на населбата Оболонски, предградие со зеленило.

Русите ги нападнаа Авидвка, Маринка и Вухледар во областа Доњецк. Си-Ен-Ен пишува дека овие градови биле нападнати и од воздух и биле мета на артилериски оган. Имаше 37 судири, а Бахмут и Маринка остануваат градови во кои се водат најжестоките борби“, соопштија од Генералштабот на ОСУ.

Украинците рекоа дека нивната војска одбила неколку напади кај Маринка. Тој град е во урнатини и во него речиси и да нема цивили.

Русите истрелаа неколку ракети С-300 кон Костјантинвка, а Си-Ен-Ен јавува дека руските сили извршиле и неколку напади во областа Харков.

Најмалку три лица се повредени во ракетен напад врз Киев Систем за противвоздушна одбрана ги одби руските воздушни напади врз Киев и други делови на Украина, соопштија украинските власти во вторникот рано наутро. Граѓаните на главниот град во раните утрински часови неколку пати мораа да одат во прифатилишта.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на Телеграм објави дека во неколку општини се слушнале експлозии, а остатоци паднале во зоолошката градина во општина Шевченевски, а од остатоците во општина Соломјански се запалиле неколку автомобили.

Кличко подоцна изјави дека три лица се повредени во општината Соломјански и дека дронот се урнал во киевското предградие Дарницки.

Шефот на градските воени власти на Киев, Сергеј Попко, изјави дека рускиот напад врз Киев во раните утрински часови во вторникот е осми таков напад од почетокот на мај и дека бил „прилично густ“.

– Непријателот не нападна од повеќе локации истовремено. Користеше беспилотни летала, крстосувачки ракети и можеби балистички ракети. Тоа беше прилично силен напад со максимален број ракети во најкраток период – рече Попко.

Можеби ќе ве интересира...

Скандалозно, СОНК одбива покачување на платите од над 2.500 денари просечно

В+

Прст пред око не се гледа – Внимателно на автопатот Скопје – Градско, поради магла видливоста е само 50 метри

Vesti +

Ковачевски ќе присуствува на одбележувањето на Богојавление – Водици во Охрид

Vesti +

Руски воени бродови тргнаа за Украина

В+

Познат идентитетот на загинатиот во тешката сообраќајка која ја потресе Македонија за први мај

Vesti +

Спасовски: За ВМРО-ДПМНЕ е важно како да дојде на власт, а не како да се постигнат националните интереси

Vesti +