Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ќе се укине ли полицискиот час?

По драстичниот пад на бројот на новозаразени, можно е укинување на дел од мерките.

-Комисија за заразни болести утре ќе дискутира за олеснување на мерките. Земјаќи ги предвид бројките, кои укажуваат на многу брзо стивнување на епидемијата, јас сум оптимист дека следната недела ќе има ублажување на мерките. Не би сакал да шпекулирам, кои мерки конкретно. Меѓутоа сите мерки, кои се преземени, ќе подлегнат на уште една дополнителна ревизија. Ние како Министерство за здравство и како Влада, едвај чекаме да ги повелчеме мерките, но без да го ризикуваме здравјето на нашите граѓани, изјави Заменик-минисерот за здравство Илир Хасани.

Инаку според информациите на први јуни се очекува целосно укинување на полицискиот час, но и можност маските на отворени простори да не бидат задолжителни.

Се очекува и дополнително продолжување на работното време на угостителските објекти.

Сепак доколку утре се состане комисијата и даде предлози за олабавување на мерките, конечниот збор ќе го има владата која може да ја потврди одлуката викендов, во понеделник или на редовната седница во вторник. Актуелните мерки важат до први јуни.

Можеби ќе ве интересира...

Авторката Слаѓана Јакимовиќ: Со новиот учебник првачињата ќе ја засакаат математиката

Vesti +

Битиќи на Телма: Според првичните резултати, досега СДСМ добива градоначалници во прв круг во четири општини

В+

Филиповски на МРТ: Потербна е реорганизација на општинската администрација во Аеродорм, таа треба да стане вистински сервис на граѓаните

В+

Во живо: Митинг на СДСМ и коалицијата во Тетово

В+

Георгиевски на Топ тема: Охрид ќе добие ревитализирана Стара чаршија и реконструиран главен плоштад

В+

Заев: Во бизнис секторот имаме партнери со кои носиме успешни економски политики, индустриската зона во Визбегово ќе ја преземе дирекцијата на ТИРЗ

В+