Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце
Vestiplus.mk
+КујнаМозаик

Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце

Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки

Омлетот е исклучително згоден, и за појадок и за вечера.

Меѓутоа, што ако го отворите фрижидерот и сфатите дека имате само едно јајце?

Ништо, ќе го прескокнете ова јадење и ќе мислите на нешто друго, додека не тргнете во шопинг.

Ова е сценарио кое би им се случило на повеќето од нас.

Но не на искусни домаќинки.

Применуваат трик со кој од едно јајце можете да направите оброк за четворица.

Јајцето изматете го со вилушка, па истурете малку млеко и додадете две лажици брашно. Сето ова соединете го за да нема грутчиња. После тоа додадете му две-три лажици вода, бидејќи омлетот не треба да биде густ на крајот.

Уште еднаш сè добро промешајте, загрејте ја тавата на средна температура и прелијте ја со масло. За поинтензивен вкус испржете ги јајцата на путер.

Истурете ја смесата, пропржете ја и уживајте. Пријатно!

Можеби ќе ве интересира...

Црвениот крст прв контакт за граѓаните кои пристигаат од Авганистан

В+

Надуениот стомак ќе го снема- Јадете ја оваа салата три дена за вечера и губете килограми

В+

Николоски мора јавно да признае дека го клеветел Заев за случајот “Рекет”

В+

Влада: Со одговорен пристап стабилно менаџирање на кризата

В+

Рамбова: Новите мерки се неопходни за заштита на здравјето на граѓаните, Мицкоски да повика на вакцинација а не да поткопува

В+

ДАЛИ ГО ИСКЛУЧУВАТЕ БОЈЛЕРОТ ДОДЕКА СЕ КАПИТЕ ИЛИ НЕ? Сите грешиме и го РИЗИКУВАМЕ ЖИВОТОТ, а електричар откри што е ИСПРАВНО

Vesti +