Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки

Омлетот е исклучително згоден, и за појадок и за вечера.

Меѓутоа, што ако го отворите фрижидерот и сфатите дека имате само едно јајце?

Ништо, ќе го прескокнете ова јадење и ќе мислите на нешто друго, додека не тргнете во шопинг.

Ова е сценарио кое би им се случило на повеќето од нас.

Но не на искусни домаќинки.

Применуваат трик со кој од едно јајце можете да направите оброк за четворица.

Јајцето изматете го со вилушка, па истурете малку млеко и додадете две лажици брашно. Сето ова соединете го за да нема грутчиња. После тоа додадете му две-три лажици вода, бидејќи омлетот не треба да биде густ на крајот.

Уште еднаш сè добро промешајте, загрејте ја тавата на средна температура и прелијте ја со масло. За поинтензивен вкус испржете ги јајцата на путер.

Истурете ја смесата, пропржете ја и уживајте. Пријатно!