Vestiplus.mk
+CentarМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста.

Република Северна Македонија денес е 30 земја членка на НАТО, најмоќниот и најголем безбедносен сојуз.

Ако до пред само две години седевме надвор и очекувавме што другите ќе одлучат за нас, денес, ние рамо до рамо рамноправно со останатите членки носиме заеднички одлуки.

Последен пример за тоа е ратификацијата на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристапување на Финска и Шведска во НАТО.

Истовремено, по 17 години чекање, конечно ги започнавме преговорите за членство во ЕУ.

Од земја кандидат, денес сме земја преговарач, ги започнавме преговорите со чиста формулација на македонскиот јазик, со заштитен македонски идентитет.

Во меѓувреме, наспроти ова државничко однесување на СДСМ и коалицијата, од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски гледаме деструктивни постапки со цел да се загрози европската иднина на државата.

Мицкоски и неговиот партнер Димитар Апасиев правеа се, од блокади на Собранието, преку закани и клевети до крвави и насилни сценарија за да создадат поделби и конфликти во општеството со цел да ја загрозат иднината на државата.

Таквите обиди им пропаднаа, СДСМ, институциите и граѓаните не дозволија тие да ја загрозат европската иднина.

Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица одново се поразени и одново ќе бидат поразувани се додека стојат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата.

Можеби ќе ве интересира...

Министерката Стефоска: Само сите заедно ќе успееме да ја кренеме на нозе Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“

Vesti +

Министерката Петровска на средба со амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Задорожњук

В+

Ковачевски: Владата ќе реагира за ДДВ на струјата, откако Регулаторна ќе ја соопшти новата цена

В+

Pari.com.mk открива: ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ-Сега можеме да купиме повеќе литри бензин отколку пред 10 години!

В+

Британскиот министер за одбрана: Путин би можел да објави Трета светска војна во наредните денови

Vesti +

НЕ СТЕ ДЕБЕЛИ: Еве зошто водата се задржува во вашето тело

Vesti +