Vestiplus.mk
Во тренд...СВЕТ

Израелски брод бил нападнат со непознато оружје

Израелски брод во Индискиот океан бил нападнат со непознато оружје.

Информацијата ја пренесува либанската телевизија Мајадин, повикувајќи се на „сигурни извори“ за кои се вели дека биле запознаени со ситуацијата, пишува Спутник.

Изворите рекоа дека на бродот избувнал пожар и дека трговскиот брод „било погодено од непознато оружје“. Ниту една група не презеде одговорност за пријавениот инцидент.

Извори навестија и дека бродот бил нападнат додека се движел од пристаништето Џеда во Саудиска Арабија кон брегот на Емиратите.

Соработник на Акиос од Тел Авив, Барак Равид, објави дека висок израелски службеник му потврдил дека целниот брод е во сопственост на израелски бизнисмен. Не е јасно што правел израелскиот брод во саудиското пристаниште. Двете земји не одржуваат формални дипломатски односи, а Ријад одби да потпише договор со Тел Авив, доколку тој не се согласи со предлогот за создавање палестинска држава од 2002 година.

Инцидентот се случува во услови на долготрајни регионални тензии меѓу Иран и Израел, како и напади и обиди за меѓусебно саботирање на комерцијалното испорака.

Можеби ќе ве интересира...

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

Vesti +

Нова цена на горивата во Македонија

Vesti +

143 новозаразени на 3.101 тестирање, починаа две лица на возраст од 31. и 70. години

В+

Маричиќ: Акциската програма за 2023 година во рамките на ИПА III, со вредност од околу 108 милиони евра

В+

Ковачевски: Невработеноста падна на историски минимум, се намалува и државниот долг

Vesti +

Интервју на Зеленски за руски медиуми: Во Мариупол има трупови на тротоарите, никој не ги чисти

В+