Израелски брод бил нападнат со непознато оружје
Vestiplus.mk
Во тренд...

Израелски брод бил нападнат со непознато оружје

Израелски брод во Индискиот океан бил нападнат со непознато оружје.

Информацијата ја пренесува либанската телевизија Мајадин, повикувајќи се на „сигурни извори“ за кои се вели дека биле запознаени со ситуацијата, пишува Спутник.

Изворите рекоа дека на бродот избувнал пожар и дека трговскиот брод „било погодено од непознато оружје“. Ниту една група не презеде одговорност за пријавениот инцидент.

Извори навестија и дека бродот бил нападнат додека се движел од пристаништето Џеда во Саудиска Арабија кон брегот на Емиратите.

Соработник на Акиос од Тел Авив, Барак Равид, објави дека висок израелски службеник му потврдил дека целниот брод е во сопственост на израелски бизнисмен. Не е јасно што правел израелскиот брод во саудиското пристаниште. Двете земји не одржуваат формални дипломатски односи, а Ријад одби да потпише договор со Тел Авив, доколку тој не се согласи со предлогот за создавање палестинска држава од 2002 година.

Инцидентот се случува во услови на долготрајни регионални тензии меѓу Иран и Израел, како и напади и обиди за меѓусебно саботирање на комерцијалното испорака.

The post Израелски брод бил нападнат со непознато оружје appeared first on Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт….

Можеби ќе ве интересира...

Битолска млекара со намалени цени на најпродаваните млечни производи

Vesti +

Костадиновска: Се спрема Закон за македонскиот јазик, лекторите ќе бидат задолжителни во секоја институција

Vesti +

ОВИЕ 3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ ЛУДО ЌЕ СЕ ЗАЉУБАТ ВО СЕПТЕМВРИ: Ги очекува возбудлив месец, се ќе гори од СТРАСТ И НЕЖНОСТ!

Vesti +

Што се крие зад посетата на високата руска црковна делегација на МПЦ – ОА

Vesti +

БДП е зголемен за 13,1%, растат и извозот и увозот

В+

Герасимовски: До крајот на мандатот ќе доделиме 30 субвенции за кровови и лифтови на станбени згради

В+