Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија
Vestiplus.mk
+CentarБИЗНИСТОП ВЕСТИ

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 01.12.2022 година произведе 12.586 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 4.546 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 8.040 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.940 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

Можеби ќе ве интересира...

Големо отворање на Штип Сити Мол

Vesti +

МОН воведува нови студентски стипендии во академската 2022-2023 година

Vesti +

Ѓорѓиевски да ги пренамени 100.000 евра за граѓаните наместо за партиски послушници, бара СДСМ

В+

Бајден предупреди: Подготвени сме да употребиме оружје на Тајван

Vesti +

Делегација на Град Скопје положи цвеќе по повод Илинден

Vesti +

97 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Vesti +