Vestiplus.mk
+ТОП ВЕСТИ

Италијанска професорка и научник: И следната година ќе се бориме со коронавирусот, на овие две работи треба да се обрне внимание

Италијанската научничка и виролог Илариа Капуа, професорка на американскиот универзитет во Флорида, тврди дека светот и следната година ќе се бори со коронавирусот.

„Погрешно е да се верува дека вирусот не постои, за жал тука е околу нас и ќе мораме да најдеме начин да живееме со него и да го организираме нашиот живот бранејќи се од заразата. Точно е дека вирусот се менува, ќе имаме периоди кога помалку ќе се шири, како на лето кога имаше помалку заразени, но коронавирусот и понатаму е опасен и бројот на заразени ќе расте“, навела таа.

Како што додава, посебно внимание треба да се усмери кон растото на заразените во одделенијата за интензивна нега, што е показател дека коронавирусот се шири и дека треба итно и одлучно да се реагира.

Според неа, до пронаоѓање на ефикасна вакцина против Ковид-19 ќе помине многу време, а и кога ќе се пронајде делотворна вакцина ќе биде потребно време пред целата популација да се вакцинира.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите! Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведен скопјанец баран со потерница

Vesti +

Здружение на лекари специјализанти: Се надеваме дека ќе продолжи соработката со министерот Филипче

В+

19 возачи на комбиња и автобуси возеле пребрзо на територија на СВР Тетово

Vesti +

Во координирана акција во затворот во Штип пронајдени се мобилни телефони, ладно оружје, пари, психотропни супстанции и недозволеми материи

Vesti +

Јавен повик до средните училишта: Учество во натпреварувачка едукативна симулација „Имам став“

В+

Приведен крадец, осуден на казна затвор од 10 години и пет месеци

Vesti +