Vestiplus.mk
+ ТОП ВЕСТИ

Италијанска професорка и научник: И следната година ќе се бориме со коронавирусот, на овие две работи треба да се обрне внимание

Италијанската научничка и виролог Илариа Капуа, професорка на американскиот универзитет во Флорида, тврди дека светот и следната година ќе се бори со коронавирусот.

„Погрешно е да се верува дека вирусот не постои, за жал тука е околу нас и ќе мораме да најдеме начин да живееме со него и да го организираме нашиот живот бранејќи се од заразата. Точно е дека вирусот се менува, ќе имаме периоди кога помалку ќе се шири, како на лето кога имаше помалку заразени, но коронавирусот и понатаму е опасен и бројот на заразени ќе расте“, навела таа.

Како што додава, посебно внимание треба да се усмери кон растото на заразените во одделенијата за интензивна нега, што е показател дека коронавирусот се шири и дека треба итно и одлучно да се реагира.

Според неа, до пронаоѓање на ефикасна вакцина против Ковид-19 ќе помине многу време, а и кога ќе се пронајде делотворна вакцина ќе биде потребно време пред целата популација да се вакцинира.

Можеби ќе ве интересира...

158 санкционирани возачи во Скопје, 73 за брзо возење

Vesti +

Шилегов: Верувам дека разумот ќе го надвладее гневот кај граѓаните

Vesti +

СУПЕР ВЕСТ: Владата донесе одлука, следува предвремена исплата на мајската пензија – еве во кои денови ќе легнат парите на сметките на пензионерите

В+

Украинците им оставиле богат плен на Русите – сето ова е заробено без борба

В+

НАЈМОЌНИТЕ И НАЈБОГАТИТЕ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ СЕКОГАШ СЕ РАЃААТ ВО ОВОЈ хороскопски знак! Успехот и среќата им се загарантирани!

Vesti +

Шолц: Европските санкции против Русија би можеле да бидат долгорочна мерка

В+