Истражување: Луѓето кои не сакаат да се вакцинираат можеби имаат помал коефициент на интелигенција?
Vestiplus.mk
+Во тренд...ЗдравјеКОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Истражување: Луѓето кои не сакаат да се вакцинираат можеби имаат помал коефициент на интелигенција?

Луѓето кои одбиваат вакцинација во просек имаат пониски когнитивни способности, односно помалку интелигенција, покажа една голема студија.

Бидејќи стекнувањето колективен имунитет на САРС-CoV-2 е главен предуслов за враќање во понормален живот, научниците за време на пандемијата спроведоа бројни студии за влијанието на различните социјални, бихевиорални, културни и други фактори врз варијабилноста на вакцинацијата.

На пример, Пју Рисрч откри интересна корелација помеѓу бројни различни фактори и неподготвеноста за вакцинација меѓу Американците. Неговото истражување покажа дека врз колебливоста влијаат, меѓу другото: возраста (помладите луѓе се двоумат повеќе од постарите од 65 години), етничката припадност (Азијците најмалку се двоумат, а црнците најмногу), религиозноста (атеистите најмалку се двоумат, а евангелистичките Протестанти најмногу), политичката припадност (конзервативците повеќе се двоумат, а либералите помалку).

Во него, Пју откри дека постои и силна врска помеѓу недовербата кон вакцините и недовербата кон владата, и дека нестабилноста значително зависи од нивото на образование, забележува Ненад Јариќ Даунхауер.

Авторите на новата студија во воведот пишуваат дека за време на пандемијата биле откриени неколку фактори кои даваат јасни предвидувања за нивото на двоумење кон вакцинацијата против инфекција со КОВИД-19. Но, иако постојат студии кои покажале дека луѓето со пониско ниво на когнитивна способност имаат проблеми со нефармаколошките епидемиолошки мерки (држење на растојание, маски, хигиена, итн.), улогата на интелигенцијата во одбивањето на вакцините covid-19 не е претходно испитана.

Тим научници, претежно епидемиолози и психолози од Универзитетскиот колеџ во Лондон и Универзитетот во Единбург, решија да ја тестираат поврзаноста на резултатите од серија тестови за интелигенција и двоумење кон вакцинацијата, врз основа на извештаи за сопствените ставови.

Студијата беше спроведена откако успешно беше тестирана вакцината АстраЗенека.

Користени се податоци од Анкетата КОВИД, која ја следи пандемијата, и е составен дел од надолжната студија „Разбирање на општеството“ (Главно истражување), кое следи десетици илјади домаќинства во Велика Британија на различни теми за многу години.

Во една недела непосредно по објавувањето на резултатите од успешното тестирање на првата ефективна вакцина (ноември / декември 2020 година), беа собрани податоци за намерите на 11.740 лица (6.702 жени) на возраст од 16 до 95 години.

Резултатите од испитувањето на општите когнитивни функции беа утврдени врз основа на шест тестови собрани во Главното истражување 2011/12, пред почетокот на пандемијата.

Меѓу учесниците во студијата, околу 17,2 проценти или 1.842, изјавиле дека се двоумат околу вакцинацијата. Авторите прво ги контролирале резултатите на таков начин што ги исклучувале можните влијанија на возраста, полот и етничката припадност. Ова беше важно да се направи затоа што треба да се очекува, на пример, постарите лица, кои ризикуваат повеќе да не бидат вакцинирани, да бидат помалку колебливи.

Но, дури и по таквото прилагодување, студијата покажа дека веројатноста за колебање кон вакцинација е сè уште значително поголема кај луѓето со пониски когнитивни способности. Тимот исто така направи прилагодувања за менталното и физичкото здравје и за статусот на заштита на домаќинството, но тие не влијаеја на резултатите.

Од друга страна, спроведената контрола за нивото на образование доведе до делумно слабеење на резултатите. Со други зборови, степенот на образование влијаеше на нестабилноста (пообразованите беа помалку колебливи), но дури и кога беше исклучено неговото влијание, веројатноста за влијание на интелигенцијата врз нестабилноста остана значителна.

Авторите исто така открија дека постои линеарна асоцијација на колебливост кон вакцинацијата низ целиот спектар на когнитивни резултати. Со други зборови – колку се помали когнитивните способности на учесниците, толку е поголема нивната нестабилност.

Научниците во својата работа, сепак, истакнуваат дека нивното истражување има едно важно ограничување, а тоа е дека се заснова на изјавите на луѓето за нивните намери, а не на нивното вистинско однесување. Со други зборови, авторите немале информации кој од учесниците всушност вакцинирал, а кој не.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Силен земјотрес и во Албанија вечерва

Vesti +

Ограбен малолетник во градски парк

Vesti +

Ковачевски: Јас сум рационален оптимист, полноправното членство во ЕУ до 2030 е амбициозна но остварлива цел

Vesti +

Ковачевски: Левица и Апасиев се против ЕУ и НАТО, Мицкоски е во нивно заложнштво бидејќи е слаб, без став и визија

Vesti +

Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна

Vesti +

СДСМ: Најмалку четворица полицајци се повредени на вчерашните протести

Vesti +