Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Институтот за јавно здравје ќе биде надлежен за безбедно складирање радиоактивен отпад

Владата денеска го утврди текстот на предлог-законот за заштита од јонизирачко зрачење и радијациска сигурност, со кој се уредува системот на контролата на сите извори на јонизирачко зрачење, како и заштитата на населението и околината од изложеност или потенцијална изложеност на јонизирачко зрачење.

Со законот се уредува и постапувањето со радиоактивен и нуклеарен материјал, како и спроведувањето на мерките за радијациска сигурност и нуклеарна безбедност.

Во предлог-законот се предвидува како оператор за складирање и безбедно управување со радиоактивен отпад да се утврди Институтот за јавно здравје како најстручна и најсоодветна институција во оваа област.

Можеби ќе ве интересира...

САД застанаа зад лидерството на Заев: Македонија е потврден и доверлив партнер

В+

Шилегов на Канал5: Градот сега рамномерно се развива, иако беше заборавен и лошо шминкан со проектот Скопје 2014

В+

Драстичен пад на температурите, облаци и дожд- УХМР со прогноза за наредните неколку дена

В+

Фото: Петре Шилегов води пред Данела Арсовска според статистиките кои ги објавува ДИК

В+

Казнети 206 возачи во Скопје, 46 за брзо возење

Vesti +

Шахпаска: Безбедни градинки за безбедна иднина на нашите најмали, вакцинирајте се​

Vesti +