Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Илиевски на дебата на ТВ Плус: Отворена Општина за сите, младите да се вработуваат во приватниот сектор за повисоки плати

Вечерва, на предизборно соочување на кандидатите за градоначалник на Куманово на ТВ Плус, кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски истакна дека општината мора биде отворена кон сите, да служи на сите, а не само на блиските луѓе на градоначалникот на кои треба да им се заврши работа.
Воедно, кандидатот на СДСМ Илиевски потенцираше дека Општината е таа која може да овозможи чиста животна средина, да обезбеди дозволи за градба, развој на индустриските зони, развојна економија во која младите ќе се интегрираат во приватниот сектор, наместо да работат во јавниот сектор.

Општината да служи на сите, да не бидете близок на граодначалникот да завршите некоја работа. Ние ќе воведеме отворена општина, дигитализрана.

„Ќе вработуваме млади кои ќе работат за повисока плата, со тоа ќе бележиме и раст на животен стандард, во економијат тоа се вика мултипликатор, колку пари повеќе земаат граѓаните, толку повеќе се развива градот.„

Можеби ќе ве интересира...

(видео) Државата со “глупавите” мерки го убеди и антиваксерот Мицкоски да се вакцинира – Морал, за да може да оди во кафана

В+

Приведена лекарка во Куманово поради сомнение за примање поткуп и злоупотреба на службена положба

Vesti +

459 новозаразени, починаа 21 лице

В+

421 новозаразени, 8 починати

В+

435 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Vesti +

Приведен криминалец баран со потерница

Vesti +