Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Илиевски на дебата на ТВ Плус: Граѓаните на Куманово немаат улично осветлување заради лошо Јавно-приватно партнерство на Општината

Вечерва, на предизборно соочување на кандидатите за градоначалник на Куманово на ТВ Плус, кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски истакна дека заради лошо Јавно приватно партнерство немаме добро улично осветлување.

„Градоначалникот Дамјановски сакаше јавно-приватно партнерство со 50% за Општината и 50% за приватниот партнер. Димитриевски не дозволи како тогашен претседател на Совет, за да сега како актуелен граодначалник склучи јавноо-приватно партнерство со 90% за приватниот партнер, а 10% за опшптината. Имаме сега кинески сијалици, наместо понудените Сименс. Пари на граѓаните кои можеле да искористат на друг начин. 1 милион евра од граѓаните земаме, наместо 500.000 евра да останат во касата. кинески сијалици, наместо сименс.„

Можеби ќе ве интересира...

Расчистена кражба во Скопје, украденото вратено на сопственикот

Vesti +

МЗ: 74% од новите случаи и 76% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

Vesti +

Страотна сообраќајка кај Романовце, вечерва загинала млада девојка

В+

Еве каква е состојбата на патиштата

Vesti +

Крвните групи и коронавирусот, една е најотпорна

В+

(ФОТО) Шилегов дојде на пазар во Тафталиџе, а продавачот Амир му подготви несекојдневно изненадување

В+