Хрватска воведува нови мерки поради Делта сојот- целиот јадрански дел на најновата мапа на ЕУ е во портокалова боја
Vestiplus.mk
Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Хрватска воведува нови мерки поради Делта сојот- целиот јадрански дел на најновата мапа на ЕУ е во портокалова боја

Поради зголемената распространетост на делта варијантата на коронавирусот во Хрватска и Европа, Хрватскиот институт за јавно здравје вечерва објави нови препораки за третман, според кои мерката самоизолација за блиски контакти на пациентите се продолжува на 14 дена .

Според изјавата, здравствениот надзор во карантин / самоизолација на блиски контакти е продолжен од сегашните 10 на 14 дена од последниот близок контакт со заразено лице.

Таквата одлука е донесена земајќи ја предвид големата и забрзана распространетост на делтата варијанта во Хрватска и во цела Европа и благото зголемување на инциденцата во Хрватска, пренесе Хина.

Да потсетиме, денес беше објавено дека хрватскиот брег повеќе не е зелен на новата мапа на коронавирусот на Европската унија објавена од ECDC. Целиот јадрански дел на Хрватска е на најновата мапа во портокалова боја.

Седиштето денес објави дека се регистрирани 139 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 во последните 24 часа, така што бројот на активни случаи во Хрватска денес се искачи на 653, пишува Индекс.

Меѓу нив има 110 на кои им е потребно болничко лекување, а има и девет пациенти на респиратор.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов: Паднаа маските, а не мнозинството во советот

Vesti +

(Видео) Костовски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што блокираат треба итно да се откажат од платите

В+

Објавена снимка од нападот на Белгород: Пожар избувна во складиште за нафта – Русите за нападот врз нивното тло ја обвинија Украина

В+

Во пожарот загинаа повеќе од 20 Палестинци, меѓу кои седум деца

Vesti +

Влошување на состојбата – Нутриционистите предупредуваат да не јадете одредена храна ако имате температура

Vesti +

Макрон денеска се среќава со Бајден: Ќе разговараат за усогласување на политиката кон руската инвазија

Vesti +