Поради зголемената распространетост на делта варијантата на коронавирусот во Хрватска и Европа, Хрватскиот институт за јавно здравје вечерва објави нови препораки за третман, според кои мерката самоизолација за блиски контакти на пациентите се продолжува на 14 дена .

Според изјавата, здравствениот надзор во карантин / самоизолација на блиски контакти е продолжен од сегашните 10 на 14 дена од последниот близок контакт со заразено лице.

Таквата одлука е донесена земајќи ја предвид големата и забрзана распространетост на делтата варијанта во Хрватска и во цела Европа и благото зголемување на инциденцата во Хрватска, пренесе Хина.

Да потсетиме, денес беше објавено дека хрватскиот брег повеќе не е зелен на новата мапа на коронавирусот на Европската унија објавена од ECDC. Целиот јадрански дел на Хрватска е на најновата мапа во портокалова боја.

Седиштето денес објави дека се регистрирани 139 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 во последните 24 часа, така што бројот на активни случаи во Хрватска денес се искачи на 653, пишува Индекс.

Меѓу нив има 110 на кои им е потребно болничко лекување, а има и девет пациенти на респиратор.