Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Христовски од Крушево: Почнавме со долг од 420 илјади евра и за 4 години целосно го променивме изгледот на Крушево

„Денес Крушево е поинакво и поубаво за сите нас. Станавме туристички посакувана дестинација, но тоа што го затекнавме пред 4 години беше многу лоша слика. Во 2017 година почнавме од нула, односно со 420 илјади евра долг и уште три кредити наталожени. Тоа значеше дека секој ден имавме извршители во општината и бевме пред блокирање на сметката“ рече градоначалникот на Крушево, Томе Христовски на трибината „Најдоборот за нашата општина“ во овој град.

Тој кажа дека со преземањето на локалната власт, започнале со кратење на неразумните трошоци и насочување на фокусот на барањата на грааѓните.

„Затоа денес гордо стојам пред вас и можам да кажам дека направивме капитални проекти кои претходно беа само поим. Реконструиравме улици, водоводи, канализациони мрежи, резерваи за вода, патишта и имаме полетиште за параглајдеризам кое е трето во светот“ кажа Христовски.

Тој додаде дека локалната власт предводена од СДСМ градела еднакво во сите делови од општината, за разлика од неговите претходници од ВМРО-ДПМНЕ.

„Започнавме проект за дозафаќање на вода за пиење во градот. Во 2021 година правиме муабет за вода за пиење, проблем кој се таложеше со децении, а моите претходници не можеа и не сакаа да го решат“ рече Христовски.

Тој најави дека е убеден дека ќе добие втор мандат и дека ќе продолжи со истото високо ниво на транспарентност и општина Крушево да продолжи да биде пример во реализацијата на проектите.

Можеби ќе ве интересира...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: СДСМ во Карпош – Колку луѓе имаше во А1 Арената Борис Трајковски

В+

Петровска: Преку договори со сојузниците од НАТО ја модернизираме Армијата

В+

СДСМ: Развојот и напредокот на општините мора да продолжи – СДСМ го има најдоброто за општините

Vesti +

Лукаревска: Државата врати 4 милијарди денари на граѓаните, Мој ДДВ има 440 илајди корисници

В+

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Vesti +

СДСМ – СКОПЈЕ КОНТРА АРСОВСКА: На Скопје му недостига зеленилото што го уништи ВМРО-ДПМНЕ, а Шилегов успешно го враќа

Vesti +