Христоски од трибината ,,Најдоброто за нашата општина“: Наследивме општина во долгови, за четири години Крушево е на нозе, се развива и стана атрактивна туристичка дестинација
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Христоски од трибината ,,Најдоброто за нашата општина“: Наследивме општина во долгови, за четири години Крушево е на нозе, се развива и стана атрактивна туристичка дестинација

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ истакна дека пред четири години ја затекна општината во минус, со долг од 420.000 евра, и плус три кредити, извршители тропаа на врата, се закануваше блокада на сметката.

Покрај сите овие околности направивме капитални проекти, кои во минатото беа поим да се случат, реконструкции на улици, резервоари за вода, водоводи, канализации, полетиште, нагласи Христоски, додавајќи дека од аматерско првенство, направивме две светски и едно европско првенство за параглајдерство и змајарство.

Наредната година имаме светско првенство за змајарство и седум меѓународни натпревари, со ова Крушево се става на светската мапата на посакувана дестинација за авантуристички туризам,

Тој наведе дека денес се имплементираат важни инфраструктурни проекти не само во градот, туку во сите населени места, а не како претходно, кога едни села имаа пешачки патеки, а други немаа вода за пиење.

Започнавме со изградба на резервоари за вода во село Белушино, продолживме во село Борино, започнавме водоводна мрежа во село Саждево продолживме во Јакреново, продолживме со реконструкција на патиштата, кон Јакреново, кон Саждево, и меѓу Борино и Житоше, нагласи Христоски, додавајќи дека се врши реконструкција на главната улица, улиците Питу Гули, Партизанска, Киро Фетак.

Со помош на централната власт се изгради вечното почивалиште на Тоше, но и многу други проекти како патот до Крушевско Езеро, изградбата на објект на полетиште за параглајдинг, реконструкција на патот Крушево – Пуста Река и она што е најново реконструкција на водоводната мрежа во Крушево, наведе Христоски.

Изминатите речиси 4 години суштински се посветивме на проблемите на граѓаните, направивме многу, имаме уште многу работи кои не стигнавме да ги реализираме, но во вториот мандат влегуваме како единствена општина Супербренд, порача градоначалникот на општина Томе Христоски на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

МВР презема мерки за пронаоѓање на двете девојчиња, повозрасната од нив повеќе пати  бeгала и била враќана дома

Јавноста веќе е вознемирена поради случајот со исчезнатото дванаесетгодишно довојче од скопска Гази Баба. Како што раскажаа нејзините родители за Фокус, таа исчезнала додека била на училиште, а се работи за типична и нормална тинејџерка која нема тајни пред своето семејство. Тие велат дека последен пат е видена на училиште... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Тупанчески за Топ тема на ТЕЛМА:Одговорноста за бегството на Беким Мемети треба да биде по вертикална линија, се разгледуваат сите опции ,мора да се открие кој стои позади овој случај

Vesti +

Спасовски: Бројот на жртви во сообраќајот е на најниско ниво во последните 30 години

В+

Ковачевски и Николовски во ОУ „Ј.Х. Песталоци“ по повод реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Vesti +

108 санкции за брзо возење

Vesti +

СДСМ на граѓански трибини – владините мерки, политиките и визијата за државата

Vesti +

Фатен крадец на дело во Скопје, следува соодветна пријава

Vesti +