Горивата повторно поскапуваат: РКЕ ги соопшти новите цени кои ќе важат од полноќ
Vestiplus.mk
+БИЗНИС

Горивата повторно поскапуваат: РКЕ ги соопшти новите цени кои ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денар/литар.

Согласно оваа одлука цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 59,50 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 61,50 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 50,50 ден/лит и малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 50,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,895 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 5.10.2020 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 26,863 ден/кг.

Можеби ќе ве интересира...

(Видео) Георгиевска: Со навремени мерки го штитиме стандардот, граѓаните да бидат спокојни

В+

Тренчевска: Детската заштита е во нашиот фокус, функционирање на градинките е од особена важност за квалитетен предучилишен процес

Vesti +

Трајковски на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Нема да дозволиме нашето Делчево и нашите сограѓани да бидат повторно заложници на група луѓе чиј единствен интерес е личниот

В+

ЦДЦ предупреди: Опасна болест на црниот дроб се шири меѓу децата во САД, лекарите збунети

Vesti +

189 санкции за пребрзо возење

Vesti +

Шахпаска: Социјална услуга и за лицата во најоддалечените места во државата

Vesti +