„Гори“ Медитеранот, температури до 53 степени
Vestiplus.mk
+Во тренд...СВЕТ

„Гори“ Медитеранот, температури до 53 степени

На Медитеранот, топлотниот бран се уште е во полн ек. Грција забележа највисоки температури од 1987 година, а сателитските мерења покажуваат дека тие достигнуваат и до 53 степени.

Во Турција беснеат пожари.

Ова се само некои од крајностите што ги видовме низ Европа во последните месеци, а кои научниците ги поврзуваат со климатските промени.

До крајот на месецот, треба да се знаат резултатите од истражувањето на поплавите во Германија, што ќе покаже колку човекот влијаел врз нив.

Можеби ќе ве интересира...

Министерот Бочварски од Самитот на железници во Белград: Работиме на регионално унапредување и модернизација на железницата

В+

Маричиќ: Максимално користење на ИПА-средствата за реалните потреби на граѓаните

В+

Османи – Штефан Холтхоф-Фертнер: Разговараме за економските потенцијали и надворешнополитичките прашања

В+

Симоновски: Не се памти во ист момент да се појават 8 пожари на територија на Град Скопје

В+

Бектеши: Од понеделник Регулаторна значително ќе ги намали цените на горивата

Vesti +

Ковачевски: Македонскиот јазик е во сржта на македонскиот идентитет и посебност

В+