Vestiplus.mk
+ Centar СВЕТ ТОП ВЕСТИ

Гнев од Русија: Закана за Бугарија, Северна Македонија, Романија и Црна Гора ФОТО

Веста дека Бугарија, Северна Македонија, Романија и Црна Гора го забранија летот на авионот на шефот на руската дипломатија ја потресе Москва.

Додека ЕУ и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сегеј Лавров за Белград, реакциите во Москва беа различни.

Директорот на државната агенција Севмир Роскосмос Димитри Рогозин преку Твитер го изрази својот гнев кон овие четири земји и им испрати порака со еден збор „Сармат“.

Имено, тој на Твитер напиша порака со следнава содржина, која некои ја сфатија како закана, други како гнев, а третата како невкусна шега и провокација, која зависи од аголот на тоа кој ја гледа.

„Што е добро е „Сармат“? Тој нема да бара (најверојатно од Сергеј Лавров) согласност да лета од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорци кои ја предадоа нашата заедничка историја, како и другите, Швеѓаните.

Инаку, Рогозин во своите настапи на Твитер често спомнува балистички ракети, па пред неколку години на Западот им ја честиташе Новата година со Дедо Мраз покрај балистичката ракета Топољ М.

Можеби ќе ве интересира...

По удар од автомобил тешко повреден малолетен велосипедист, сторителот побегнал

Vesti +

Премиерот Ковачевски: Оваа Влада ја зголеми минималната плата за 100% од кога дојде на власт

В+

Сеизмолог: Загреб сѐ уште под закана од катастрофален земјотрес!

В+

Вучиќ: Курти реши да ги нападне Србите

В+

Македонија во солзи: Почина ракометарот на Бутел на 27. годишна возраст

В+

Нападната малолетничка во кафич во Скопје

В+