Vestiplus.mk
+CentarСВЕТТОП ВЕСТИ

Гнев од Русија: Закана за Бугарија, Северна Македонија, Романија и Црна Гора ФОТО

Веста дека Бугарија, Северна Македонија, Романија и Црна Гора го забранија летот на авионот на шефот на руската дипломатија ја потресе Москва.

Додека ЕУ и НАТО ја поздравија одлуката на трите членки да го забранат летот на Сегеј Лавров за Белград, реакциите во Москва беа различни.

Директорот на државната агенција Севмир Роскосмос Димитри Рогозин преку Твитер го изрази својот гнев кон овие четири земји и им испрати порака со еден збор „Сармат“.

Имено, тој на Твитер напиша порака со следнава содржина, која некои ја сфатија како закана, други како гнев, а третата како невкусна шега и провокација, која зависи од аголот на тоа кој ја гледа.

„Што е добро е „Сармат“? Тој нема да бара (најверојатно од Сергеј Лавров) согласност да лета од кукавичките Бугари, одмаздољубивите Романци и Црногорци кои ја предадоа нашата заедничка историја, како и другите, Швеѓаните.

Инаку, Рогозин во своите настапи на Твитер често спомнува балистички ракети, па пред неколку години на Западот им ја честиташе Новата година со Дедо Мраз покрај балистичката ракета Топољ М.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Со СДСМ платите растат, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се противи на зголемувањето на минималната плата

В+

69 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

Vesti +

Лукаревска: Граѓаните алармираат, ние постапувавме, заедно ги ловиме оние што кршат мерки

В+

Се стопи најдолготрајното парче снег во Велика Британија

Vesti +

Во Русија, расте раздорот меѓу „тврдата линија“ и вториот ешалон кој е против војната со Украина

В+

Шилегов: Новиот пешачки мост наместо панорамско тркало пуштен во употреба

В+