17.9 C
Скопје
21/Сеп/2021
Vestiplus.mk
Home » Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС СВЕТ

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

Постојаниот комитет за вакцинација на Германија препорачува бремените жени да се вакцинираат против КОВИД-19.

Комитетот во петокот рече дека по проценката на достапните докази, ќе издаде нацрт-препорака дека жените од вториот триместар од бременоста па наваму и доењето треба да примаат две дози од mRNA вакцината.

Исто така, се препорачува сите оние во репродуктивна возраст кои се уште не се вакцинирани да бидат вакцинирани за заштита од коронавирус пред бременоста.

Околу две третини од германското население примило барем една доза од вакцината, а 61,9 проценти биле целосно вакцинирани. Темпото на вакцинација неодамна забави, а официјалните лица се обидуваат да охрабрат повеќе луѓе да ја добијат вакцината пред зимата.

Фајзер ќе аплицира за одобрување на вакцината за деца на возраст од пет до 11 години.

Германско-американската компанија Фајзер / Бионтек ќе поднесе барање за одобрување на својата вакцина против коронавирус за употреба кај деца на возраст од пет до 11 години, изјави извршниот директор Озлем Туречи.

„Во следните недели, ќе ги доставиме резултатите од нашата студија за деца на возраст од пет до 11 години до властите ширум светот и ќе аплицираме за одобрување вакцина за овие возрасни групи, и тука во Европа“, рече Туречи во петокот.

Таа посочи дека компанијата, со седиште во Мајнц, во Западна Германија, започна да подготвува производство на вакцина за деца, која е иста како онаа за возрасни, но ќе се користи во помали дози.

Во моментов Бионтек проценува податоци за помали деца и бебиња до шест месеци, а резултатите ќе бидат претставени до крајот на годината.

Можеби ќе ве интересира...

Царовска: Во Прилеп имаме активни инвестиции во образовната инфраструктура во вредност од 60 милиони денари

Vesti +

Шилегов домаќин на Рама, Вучиќ И Заев

Vesti +

Еве кои три намирници не треба да ги јадете пред 10 часот

Vesti +