Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Георгиевски: За две и пол години во Охрид изградивме улици кои не беа допрени со децении

Пред две ипол години кога дојдов на позицијата градоначалник затекнав долг од една милјарда и 600 денари и успеав да го намалам на 295 милиони денари, тоа е навистина голем успех, јас немав чист мандат, но за тој период изградивме улици кои не беа допрени со децении, го решаваме проблемот со плажите кој се влечка со години и ред други работи кои Охрид не ги видел и сега станаа реалност, рече градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски, во гостувањето на Канал 5.

Резултатот од расправата на сесијата на УНЕСКО на онлајн платформата е резултата на имплементација на препораките кои беа донесени во 2017 година, а ние треба да сме задоволни што досега постигнавме како држава, но како општество да се засрамиме што од 2013 година добиваме критики како резултат на лошо менаџирање на овој регион, рече градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски, во гостувањето на Канал 5

-Остранувањето на дивоградбите е само еден дел од препораките на УНЕСКО, ние остранувавме концесиски објекти со истечени договори од 2017 или 2018 кои согласно планот за управување со УНЕСКО донесен од Владата не се вклопуваат во овој план. Досега се отстренети сите бесправни објекти на површина од 32.000 метри квадратни и околу 6000 метри градежен шут, рече тој.

Тој потенцираше дека кон дивоградбите се постапува неселктно без оглед на политичката припадност.

-Никогаш не сум бил уплашен за мојот живот при отстранување на дивоградбите, во јавноста се врти изјава извадена од контекст, јас само сакав да кажам дека дека имаме поднесено преку 150 кривични пријави и обвинителството не ги процесуира , а паралелата беше дека неказнивоста носи непочитување на законите, рече Георгиевски.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Многумина прават голема грешка: Колку често треба да ги менуваме пижамите?

Ако ја носите истата ноќница предолго, може да предизвикате голем број дерматолошки проблеми. Затоа експертите советуваат колку дена се препорачува да се носи Статистиката покажува дека просечната должина на времето кога жените носат пижами е 17, додека мажите ги перат по 13 дена користење. Од 2.500 жени кои учествувале во... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Решена вечната дилема: Дали бојлерот треба да биде постојано вклучен? Еве што правите погрешно

В+

Пивара Скопје, Град Скопје, Пакомак и Мен анд Маунтен го исчистија Водно во најголемата акција за чистење досега

В+

Западот тврди: Путин загуби

В+

Блинкен објави емотивно видео: Украинскиот народ е инспирација за целиот свет

В+

Османи смета дека повеќето загинати се од Скопје

В+

СЗО: Смртноста од Ковид-19 опадна за 43 проценти во изминатата недела

В+