Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Георгиевски: Имаме поднесено 150 кривични пријави до обвинителството, но тоа не реагира

Не е моќна градежбата урбана мафија, но тоа е сложен процес, а нам требаат многу средства за да се постапи на многу места во исто време и затоа сме обвинети за селективност, ни требааат минимум 60-70 илјади денари за да можеме да делуваме на 10 места одеднаш, рече градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски, во гостувањето на Канал 5.

-Потребна ни е финасиска помош, а капацитет имаме. Дивоградбите се проблем на ниво на цела република затоа се донесе и закон, а Охрид е на тапет бидејќи е заштитено подрачје. Не сите дивогради се изградени сека, од 15.000 барања за легализација на објекти голем дел се изградени уште во 80-тите години, а опозицијата наместо да напаѓа нека одговорат колку дивограби тие срушија, рече Георгиевски.

-Никогаш не сум бил уплашен за мојот живот при отстранување на дивоградбите, во јавноста се врти изјава извадена од контекст, јас само сакав да кажам дека дека имаме поднесено преку 150 кривични пријави и обвинителството не ги процесуира , а паралелата беше дека неказнивоста носи непочитување на законите, рече Георгиевски.

Можеби ќе ве интересира...

Потпишан договор за соработка за заштита на сведоци помеѓу МВР и Меѓународниот Кривичен Суд

В+

Шахпаска по повод Светската недела на детето: За нас секое дете е важно, продолжуваме да се залагаме за правилен раст и развој на најмладите

В+

Мал трик кој прави ЧУДА: Редоследот на јадење храна може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта, само еден е вистински

Vesti +

Маричиќ: Владеењето на правото, правната сигурност и еднаквиот пристап до правдата се наш стратешки приоритет

Vesti +

Наумоски на МТВ: Со украдените пари за Белата палата ќе направевме Клинички центар, градинки и училишта

В+

Приведен крадец во Скопје, следува соодветна пријава

Vesti +