Иако температурите во моментов не се високи, многу брзо ќе се појават проблеми со инсектите.

Ова е генијален трик за одбивање стршлени.

Ти треба:
2 лимони
2 лимети
неколку гранчиња рузмарин
8 до 10 капки есенцијално масло од еукалиптус
малку вода
лебдечка свеќа

Подготовка
Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус и одозгора со лебдечка свеќа.

Исечете неколку лимони или лимети на половина и залепете околу 10 чешниња во центарот. Намачкајте го лимонот низ станот, каде поминувате најмногу време, и толку.

Течност против оси и стршлени
За овој рецепт, треба да направите дупки во капакот на теглата. Ставете го медот на дното на теглата и разредете го со малку вода или додадете една лажица џем.

Инсектите ќе бидат привлечени од слаткиот мирис, ќе влезат низ дупките, но нема да можат да се откачат од смесата со мед. Променете ја теглата по потреба.

Против различни бубачки
Доколку сакате да се ослободите од неколку видови бубачки во исто време, овој рецепт е идеален.

Состојки:
30 мл маслиново масло
по една капка есенцијално масло од цитронела
еукалиптус
нане
чајно дрво
мирта
чемпрес

Измешајте ги сите состојки во тегла, додадете малку вода и измешајте – само внимавајте смесата да не ја држите блиску до очите, дури и додека ја правите.

Покрај тоа, можете да внесете едно од следниве растенија во куќата, докажано е дека ги одбиваат инсектите од куќата:
Босилек
Рузмарин
Лаванда
Маточина
Нане