Ѓавочанова од Валандово: ВМРО-ДПМНЕ се синоним за блокади, нашите пратеници во скафандери да гласаат за граѓаните
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Ѓавочанова од Валандово: ВМРО-ДПМНЕ се синоним за блокади, нашите пратеници во скафандери да гласаат за граѓаните

 Овде сме да продожиме да се среќаваме со вас, да видиме што ветивме и што реализиравме во овие четири години, сепак минуваме низ пандемија но воспоставивме  високи стандарди на транспарентно работење, не смееме да бидеме скромни бидејќи постигнавме многу, рече на трибината во Валандово пратеничката на СДСМ Драгица Ѓавочанова.
 
-Во оне општини каде раководи СДСМ досега има анализа дека се реализирани над 4550 проекти, 4 1 процент од ветените изборни програми, а 2300 се во реализација, шти значи до крајот на месецот ќе заокружиме 63 проценти од изборните програми, појасни таа.
 
Таа потсети дека како претставник во Собранието, со доаѓањето на власт СДСМ обезбедиле буџетски пари за општините од 50 милиони евра за долгови направени од ВМРО-ДПМНЕ, за заздравување.
 
-Во тек е рализација на проект за локални патишта и улици, реконструкција и изградба, сведоци сте дека инвестираме во студентскиот стандард, 40 илјади студенти ќе добиваат по 2400 денари, финасиска поддршка за субвеницониран оброк, за маркетите и угостителски објекти, закон за кој  ВМРО-ДПМНЕ, ниту дискутиаше ниту гласаше, рече таа.
 
Ѓавочанова  како наставник по професија потсети дека веќе од септември дел од наставниците се промовирани во ментори и ќе добиваат додаток на плата од 3000 денари, закон кој исто така опозицијата го бликраше долго време.
 
-Со истиот закон 1470 наставници и стручни соработници ќе можат да добијат трансформација на работниот однос од нопределено на неопределно работно време. Обезбедивме Стипендија за средношколците во стручното образование. Во мометот во Собранието  е законот за отпис на камати, се надевам дека и овој закон нема да биде блокиран од опозицијата како досега, рече таа.
 
Таа потсети дека ВМРО-ДПМНЕ веќе подолг период го блокира законот за изградба на Клиничкиот центар.
 
-Тие се синоним за  блокади и опструкции. Нашите пратеници доаѓаа во скафандери за да се изгласа финасиска поддршка за граѓаните, додека ВМРО-ДПМНЕ блокираше се што е во корист на граѓаните, дополни Ѓавочанова.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОВА НЕШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО ДЕНЕС: Подгответе се за тотален ролер костер, ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ кои следат

Денеска е посебен ден во 2023 година, бидејќи астролошки имаме полна месечина во знакот на Стрелец. Таканаречената образ месечина носи големи промени и многу можности да промениме сè во животот што не ни се допаѓа. Се разбира, промената мора да дојде од нас самите, а ѕвездите се тука за да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

192 санкции за брзо возење

Vesti +

Богоев: ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во процесите со Бугарија, енергетската и здравствената криза

Vesti +

Грковска – Дод: За ефикасно справување со сивата економија и корупцијата неопходен е координиран и системски пристап

Vesti +

Чадиковски, по реизборот за претседател на ЗНМ: Уште посилно за етика, за правда и професионализам

Vesti +

Паника, револт, конфузија – блокадите и лажните бомби добро осмислен напад со улога и на домашни центри

Vesti +

Ковачевски: ЕСМ во целост ги задоволува потребите за струја за домаќинствата и малите и средни фирми

Vesti +