Ѓавочанова на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Во овие 4 години постигнавме многу, ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за блокади и опструкции
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Ѓавочанова на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Во овие 4 години постигнавме многу, ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за блокади и опструкции

Пратеничката на СДСМ Драгица Ѓавочанова на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Валандово се осврна на она што е ветено и реализирано во изминатите 4 години.

Во овие 4 години, да бидеме искрени и реални , иако поминавме низ еден тежок период обележан со пандемија непозната за сите нас, поставивме високи стандарди на транспарентно и одговорно работење , но и постигнавме многу, истакна Ѓавочанова, додавајќи дека во општините со кои раководи СДСМ во изминатиот период целосно се реализирани над 4550 проекти, од изборните програми во 2017 година а тек на реализација се над 2300 проекти.

Ѓавочанова особено ги нагласи мерките и политики што СДСМ ги спроведува за унапредување на образованието, истакнувајќи дека за првпат наставниците се вреднуваат онака како што заслужуваат, околу 40000 редовни студенти од октомври ќе добиваат финансиска поддршка во висина од 2400 денари месечно за субвенциониран студентски оброк, доделени се 2200 стипендии за ученици во средното стручно образование од септември оваа година во месечен износ од 3.500 денари.

Конечно, после месеците блокада, изгласани се промените во законот за работни односи кои се однесуваат на пензионирање на 64 год возраст со 15 год стаж за жени и мажи, а од 1ви октомври реализираме уште едно предизборно ветување – со закон неделата се прогласува за ден за неделен одмор, рече пратеничката Ѓавочанова.

Од друга страна е ВМРО-ДПМНЕ, синоним за блокади и опструкции, го блокираат Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, изградбата на нов Клинички центар, предлог законот за служба во АРМ и ред други, нагласи Ѓавочанова

Таа ги повика граѓаните да ги искажат сите забелешки и предлози за работењето на локалната и централна власт за заедно да го испорачаме најдоброто за локалните избори за следните 4 години.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Товарен воз со 70 вагони што превезувал опасни материјали излетал од шините во САД

„Воз кој превезувал опасен материјал излета од шините во Северна Дакота“, соопштија локалните власти. Возот со 70 вагони излета од шините околу 23:15 часот во неделата навечер во близина на Виндмер, јавува Valley News Live. Нема информации за повредени. Канадскиот воз превезувал нафта, која истекла по несреќата. Несреќата резултирала со... Прочитај повеќе...

Песков: Реакцијата на Западот нема да влијае на плановите на Москва

Реакцијата на Западот нема да влијае на плановите на Русија да распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Таквата реакција, се разбира, не може да ги промени плановите на Русија“, изјави Песков пред новинарите во Москва, пренесува РИА. Рускиот претседател Владимир Путин во саботата, н25... Прочитај повеќе...

Гореа две возила во подземна гаража под зграда во Тафталиџе – Ова се првичните информации

Како што дознава Centar.mk, утрово во 06.57 часот во Полициска станица Карпош е пријавено дека во подземна гаража на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ настанал пожар при што биле опожарени патничко возило „форд фокус“ и патничко возило „мазда“, двете со скопски регистарски ознаки. Според сознанија на Centar.mk, пожарот е изгаснат од... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Владата подава рака, опозицијата одбива да се вклучи во процесот на евроинтеграции

Vesti +

Трагедија во центарот на Скопје пронајден починат скопјанец – Познат идентитетот

Vesti +

Петровска на конференцијата „Година на нови можности“: Северна Македонија е безбедна земја, членка на Алијансата, во одбраната остануваме фокусирани на армискиот стандард и модернизацијата

Vesti +

Се повлекуваат уште неколку производи од пазарот поради пестицидот етилен оксид

В+

Нови феномени во политиката: Ветија 18 илјади минимална плата, а исполнија 20 илјади година и пол порано

Vesti +

Убиство во Скопје: Пронајден мртов скопјанец, покрај него чаури од огнено оружје

Vesti +