Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

(ГАЛЕРИЈА) Во Охрид пристигнаа лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“

Лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска пристигнаа во Охрид каде што утре ќе се одржи работниот дел од самитот.

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Црна Гора Дритан Абазовиќ на охридскиот аеродром беа пречекани од министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска.

Премиерот на Албанија Еди Рама во доцните попладневни часови ќе биде пречекан од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, додека претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Зоран Тегелтија во Охрид пристигна во текот на вчерашниот ден.

Според агендата на самитот „Отворен Балкан“ утре ќе бидат потпишани договори и меморандуми за соработка во туризмот, културата и меѓу даночните управи на земјите од иницијативата, како договорот за соработка за земјите од иницијативата за взаемно признавање на дипломи и научни степени издадени од високообразовни институции и други овластени институции.

Можеби ќе ве интересира...

Професор од Киев прогнозира уште колку ќе трае војната во Украина

Vesti +

Претрес во Гевгелија, пронајдена дрога

Vesti +

Ленин го брани Путин: Тој не е воен злосторник, само помага

Vesti +

Богоев: ВМРО-ДПМНЕ самите одбија да се вклучат во работните групи со Бугарија

В+

Средба Аранитаси ‒ Ангеловска-Бежоска: Транспарентноста и успешното работење на Народната банка се предуслови за одржување поволен економски амбиент

Vesti +

Претрес во Гевгелија, приведен дилер на дрога

Vesti +