Филипче: Треба да ги вакцинираме своите деца, јас ќе го направам тоа
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче: Треба да ги вакцинираме своите деца, јас ќе го направам тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска во Охрид потврди дека ќе го вакцинира своето дете за да даде пример дека вакцините против коронавирус се безбедни за децата.

Вчера здравствените власти најавија дека од понеделник и децата над 12 години ќе може да се вакцинираат со вакцината на „Фајзер“.

„Има некои земји кои го воведуваат тоа вакцинирање како задолжително, односно нема да ги примаат децата во училиштата ако не се вакцинирани. Тоа е некаде политика во западноевропски земји. Кај нас нема да биде задолжителна вакцината и ќе се користи вакцината на ‘Фајзер’. Така да, јас директно ви одговарам, јас тоа ќе го направам“, рече министерот чиј син има над 12 години.

Засега здравствените власти немаат донесено одлука за воведување на дополнителни мерки на границите.

Комисијата за спречување на заразни болести ќе заседава утре и ќе одлучи дали ќе се воведат некакви ограничувања на границите.

Можеби ќе ве интересира...

Млад моторџија излета од патот – итно пренесен во болница

Vesti +

Патот Охрид – Ресен преку Галичица е затворен за сообраќај – Каква е состојбата на патиштата?

Vesti +

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на отворањето на Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“ во Белград

Vesti +

Спасовски од Гази Баба: Покажавме како се работи со срце, душа и љубов за општините, дајте ни поддршка за да продолжиме

В+

307 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Vesti +

Градот Скопје ја одбележува 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред

Vesti +