Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Филипче соопшти дали ќе има рестрикции по појавувањето на индискиот сој

Во текот на вчерашниот ден беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на корона вирусот детектиран во Македонија. И покрај анализите дека тој се шири многу брзо, сепак нема потреба од евентуални рестрикции.

Ова денеска го истакна првиот човек на Министерството за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот за здравство Филипче.

Можеби ќе ве интересира...

Зоран Заев од трибината “Патот до независноста”: Нашата земја, за разлика од другите југословенски републики, својата независност ја стекна без воени дејствија, по мирен пат

Vesti +

Каевски за НТВ: Важно е да имаме функционално мнозинство во Собранието за да можат да се донесат законите во интерес на граѓаните

Vesti +

Во болница пренесено е малолетно момче, откако било прегазено од автомобил

В+

Герила акција: АСНОМ e избришан од Уставот, ама само во лагите на социјалните мрежи

В+

Се смета за еден од најздравите пијалоци во светот: Неколку причини зошто зелениот чај треба да биде дел од нашата рутина

Vesti +

Голем пресврт по денешните преговори: Русија најави повлекување од делови во Украина

В+