Филипче соопшти дали ќе има рестрикции по појавувањето на индискиот сој
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Филипче соопшти дали ќе има рестрикции по појавувањето на индискиот сој

Во текот на вчерашниот ден беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на корона вирусот детектиран во Македонија. И покрај анализите дека тој се шири многу брзо, сепак нема потреба од евентуални рестрикции.

Ова денеска го истакна првиот човек на Министерството за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот за здравство Филипче.

Можеби ќе ве интересира...

Средба Ковачевски – Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег

В+

МВР: Зачестена појава на компјутерска измама со криптовалути

В+

206 санкции за брзо возење

Vesti +

134 санкционирани возачи во Скопје, 28 за брзо возење

Vesti +

Ковачевски за Ла Либре: Ни треба решение со Бугарија засновано на почит и европски вредности

В+

Каевски: Референдумот на Мицкоски е против ЕУ, против македонски јазик, македонски идентитет и нема да успее

Vesti +