Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Филипче: Се ќе се затвори во 23 часот – да се работи онлјан и во смени

На утрешната владина седница ќе се најдат последниот сет рестриктивни мерки предложени од Комисијата за заразни болести- економските субјекти да работат до 23 часот, забрана за одржување на секакви настани и преполовување на капацитетот на патници во јавниот превоз. Но и овие мерки ќе зависат од законските измени во Собрание. Филипче побара од граѓаните почитување на овие мерки оти следната е полициски час.

Филипче вели дека ги следат и искуствата од соседството каде има поригорозни мерки,но засега кај нас доволни биле и овие.

„Пратејќи ги сите овие трендови, анализирајќи ги сите овие нови бројки на заразени, нешто што и беше очекувано и го најавувавме и се случува насекаде во регионот и Европа, на Владата за утрешната седница ќе и предложиме сите економски оператори да работата до 23 часот, ограничување на капацитетот во јавниот превоз до 50 проценти и препорака до целата државна јавна администрација работниот процес се одвива во смени или онлајн од одма или редуцирано со систем на ротации“ – изјави Филипче.

Можеби ќе ве интересира...

Наумоски: Со чист образ ја барам довербата од вас да продолжиме да работиме посветено за Ѓорче и во следните четири години

В+

Повозрасна жена нападната од едно лице во Гази Баба

В+

149 сообраќајни санкции во Скопје, 50 за брзо возење

Vesti +

Ковачевски: Кристално јасна европска перспектива за Северна Македонија ќе значи регионална стабилност и забрзан развој

В+

Трибина на СДММ „Млади ЗА вакцинација“: Вакцинацијата е единствениот начин кој ќе ни помогне да го вратиме животот во нормала

Vesti +

Казни за 248 возачи во Скопје, 72 за преголема брзина

В+