Филипче најави: Децата ќе се вакцинираат со “Фајзер”
Vestiplus.mk
+Во тренд...КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче најави: Децата ќе се вакцинираат со “Фајзер”

Од понеделник со вакцина против коронавирусот ќе може да се имунизираат и децата од 12 до 16 години – најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

Министерот информираше дека вакцинацијата кај децата ќе се одвива со вакцината на Фајзер. Ваквата имунизација нема да биде задолжителна, туку родителите со своите деца ќе може да се појават на пунктовите на доброволна основа.

„Од понеделник ќе почне теренската вакцинација, но ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години со вакцината на Фајзер, која во овој момент е единствена вакцина која е дозволено да се користи согласно препораките во внатрешното упатство за оваа категорија на деца“, објасни Филипче. Здравствените власти за ова веќе разговарале со членовите на Комитетот за имунизација. Министерот вели дека нема да има потреба од закажување, единствено потребно е родителите да искомуницираат со медицинските лица на пунктовите.

„На пунктовите во здравствените домови се и педијатрите, значи може да се искористи и нивната експертиза. Родителите треба со децата да дојдат по своја волја, не е задолжително да се вакцинираат. Единствена вакцина која е досега препорачана во внатрешното упатство за деца од 12 години е на Фајзер“, додаде министерот.

Можеби ќе ве интересира...

РАКЕТА ОД 23 ТОНИ ЌЕ ПАДНЕ НА ЗЕМЈАТА, ЗЕМЈИТЕ ГИ ЗАТВОРААТ АЕРОДРОМИТЕ: Паника се шири низ Европа

Vesti +

Претседателот Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание со Орден „8 Септември“

Vesti +

Три хороскопски знаци кои оставаат впечаток на силни, а всушност се многу нежни

Vesti +

Путин се закани со „молња“: Само обидете се да интервенирате во Украина

Vesti +

Маричиќ: НВО секторот се вклучува, а од ВМРО-ДПМНЕ нема никаков одговор за нивно учество во ЕУ-процесот

Vesti +

Нападнат вработен во казино – детали за инцидентот во Кичево

Vesti +