Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Филипче: Награда за сите медицински работници кои работат со пациенти со коронавирус

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21, министерот Венко Филипче најави парична награда за сите кои работат со пациенти со коронавирус. И тоа ќе се случи во декември.

„Со ребалансот на буџетот, добивме 100 милиони денари, уште толку дополнителна сума од Светска банка. Таа сума ќе им биде поделена на сите кои работат со пациенти со ковид. Од лекари, болничари, транспортери, како награда во ова борба“, рече Филипче.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Подгответе се за пороен дожд и грмежи – Еве какво време ја очекува Македонија следните 4 дена

В+

Ирак „дебело“ заработи од енергетската криза – вакви приходи немале со децении

Vesti +

Екс полицаец се заканувал со убиство на Оливер Спасовски, кога полицијата упаднала во неговиот дом нашла пиштоли и муниција – Обвинителството бара притвор

В+

Маричиќ: Во минатото имаме правено многу потешки уставни измени

Vesti +

Препорака за укинување на задолжителното носење маски во затворен простор

В+

Важни информации за мерката “Викенд без ДДВ”

В+