Vestiplus.mk
+ Во тренд... КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Филипче: Можни се мерки за влез во затворени простории

Нема голем број пациенти во амбулантите. Нема простор за паника и засега нема да се воведат рестриктивни мерки, изјави министерот за здравство, Венко Филипче, зборувајќи за порастот на бројките на заразени со Ковид-19.

Тој потенцираше дека бурно ја следат ситуацијата и ќе видат дали денешните бројки од 74 новозаразени ќе продолжи и понатаму.

„Ситуацијата е стабилна. Можни се мерки понатаму во делот на влез во затворени простории, односно да се бара потврда за вакцинација. Тоа би биле мерки за невакцинираните. Зошто да ги ставаме сите во ризик? Вирусот и понатаму ќе биде присутен и многу е веројатно дека ќе дојде и следна мутација“, рече Филипче за вестите на Канал 5.

Можеби ќе ве интересира...

МЗ: Започнува организиран скрининг за рана детекција на рак на грло на матка – пријавување преку веб-платформата skrining.mk

В+

Илиевски на ТВ24: 1 милион евра троши Димитриевски на кампања, самите вмровци велат Димитриевски води преговори со врхушката на ВМРО за Јавни претпријатија Водовод, Чистота, Пазариште

В+

Скопје станува регионална трговска престолнина: Се отвора Ист Гејт Мол – Нов центар за мода и забава

Vesti +

Прегазен пешак во Тетово

В+

Лидерите на ЕУ размислуваат за удвојување на воената помош за Украина

В+

Македонскиот пасош на 31 место по моќност во светот, со него може да патувате во 108 земји

В+