Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Фаница Николовска: СДСМ се грижи за заштита на природните богатства – Шар Планина стана национален парк

Почитувани,

СДСМ спроведува континуирани политики за заштитата на природата и специфичниот биодиверзитет, за зачувување на уникатните природни вредности.

Во Собранието го донесовме Законот со кој дел од Шар Планина станува национален парк, како предел со исклучителна природна убавина, хидролошки карактеристики, пејзажни и културни вредности, дом на две третини од сите растителни видови во Северна Македонија.

Со прогласувањето на Шар Планина за заштитена област се овозможува воспоставување систем на одржливо управување, но отворање на нови можности за развој на локалната економија.

Со ова нашата држава го добива четвриот национален парк, прв по осамостојувањето.

Сега вкупната површина на заштитени подрачја на национално ниво изнесува 13,2% од територијата на државата.

Како одговорна партија, како одговорна Влада посветени сме на заштита на животната средина преку мерки и политики на краток, долг и среден рок.

Ги чуваме шумите за идните генерации, продолжуваме посветено и бескомпромисно да се бориме за заштита на животната средина, за зачувување на природните богатства.

Благодарам

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

НУРЕДИНИ: Регионалната соработка ќе го олесни одржливото управување со отпадот

Vesti +

Петровска: Северна Македонија ќе продолжи да ја поддржува Украина во одбраната на нејзината независност и сувереност

Vesti +

ВМРО ДПМНЕ си игра со нервите на работниците и нема став за минималната плата

В+

Аналитичарот Јовановиќ: Почнувам сериозно да се сомневам дека пожарите се нов идиотски програм за рушење на Владата на Заев

В+

(Фото) ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ГИ МАЈТАПИ: Само 49 луѓе го следат отчетот, никој не сака да ги гледа – ВМРО ДПМНЕ со нов скап настан ги претставува “1000-те” проекти!

Vesti +

Николовски: Македонските јаболка ќе се најдат во секое училиште за нашите деца

В+