Vestiplus.mk
+LIFE

Еве зошто не треба да користите мобилен телефон пред спиење

Читањето од екран пред спиење може да биде погубно за вашето здравје, покажа истражувањето спроведено во Бостон. Веќе е познато дека светлото од различни екрани навечер го менува чувството на успиеност и будност, и го спушта нивото на мелатонин во организмот.

Невронаучниците докажале дека луѓето кои навечер читаат книга подобро спијат од оние кои читаат од таблет или смартфон и други направи кои емитираат светлина, што вклучува и некои видови телевизори. Оние кои читаат од екран имаат пократок РЕМ циклус и лачат помалку мелатонин кој го регулира спиењето.

Последиците на недоволно и неквалитетно спиење не се само замор во текот на наредниот ден, туку и различни здравствени проблеми како прекумерна дебелина, дијабетес и кардиоваскуларни болести, кои веќе се поврзани со недостигот на сон. Хроничното сузбивање на мелатонин исто така е поврзано со зголемен ризик од некои видови рак.

Ако веќе никако не можете без екран навечер, обидете се да го филтрирате плавото светло. За Андроид и Епл постои апликација која го дава тој ефект, додека корисниците на компјутери можат да се обидат со софтвер како што е F.lux.

Можеби ќе ве интересира...

(ВИДЕО) Тренчевска посети две семејства во Крушево: Преку социјалните услуги на локално ниво инвестираме во сите граѓани

В+

Кузеска: 55.000 евра месечно граѓаните ги чинат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за неработење, да се откажат од патните трошоци и платите

В+

Трас: „Путин мора да биде запрен по секоја цена“

В+

Седум ресторански навики кои многумина ги имаат, а всушност се многу непристојни

Vesti +

Месец март за овие 4 хороскопски знаци ќе биде најсреќен – проверете дали сте еден од нив

В+

Министерката Петровска на средба со амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Задорожњук

В+