Еве што само една лименка енергетски пијалок му прави на вашето тело – ефектите траат подолго отколку што мислевте
Vestiplus.mk
+LIFE

Еве што само една лименка енергетски пијалок му прави на вашето тело – ефектите траат подолго отколку што мислевте

Сигурно ви се случило барем еднаш да сте биле толку преморени што сте посегнале по некој енергетски пијалак.

Еве што точно се случува во телото откако ќе испиете само една лименка.

Првите 10 минути – кофеинот ја поттикнува циркулацијата и го зголемува притисокот и отчукувањата на срцето.

После 15 минути – концентрацијата се зголемува.

После половина час – престанува апсорпцијата на кофеин, исчезнува поспаноста поради високиот притисок и налетот на шеќер.

Еден час подоцна – се намалува енергетскиот ефект и повторно чувствувате замот. Пијалокот започнува да ги отстранува корисните елементи од телото.

После 6 часа – нивото на кофеин паднало за 50 отсто.

После 12 часа – испарил целиот кофеин. Колку точно време е потребно за да дојде до тоа, зависи од вашата физичка активност и староста.

После 24 часа – редовната консумација на енергетски пијалаци предизвикува главоболка, иритабилност и проблеми со варењето. Немате енергија.

После 2 недели – телото се привикнува на редовно дозирање со кофеин и го намалува ефектот на пијалакот. Можни се проблеми и неосоница, дебелеење (поради шеќерот), нервоза и преголема емоционална чувствителност, забрзан пулс и висок притисок.

Заклучок – најдобар извор на енергија е здравиот животен стил. Спијте доволно, спортувајте и јадете квалитетна храна. Ако пречесто сте уморни, советувајте се со лекар.

Можеби ќе ве интересира...

216 сообраќајни прекршоци во Скопје, 40 за управување под дејство на алкохол

В+

18 починаа од коронавирус, троцифрен број на заразени

В+

Кузеска: Фотографијата на Мицкоски беше со лица жедни за власт 

В+

СДСМ: Со ребалансот обезбедуваме пари за поголеми плати, пензии и таргетирани мерки за поддршка на граѓаните

Vesti +

Ковачевски – Шулц: Обединетоста за социјалдемократската платформа е влог во просперитетна иднина на земјата и регионот

Vesti +

Илиевски на дебата на ТВ Плус: Отворена Општина за сите, младите да се вработуваат во приватниот сектор за повисоки плати

В+