Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Екстремни горештини – температури до 42 степени, висок УВ индекс

Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температури вдолж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен.

И во наредните денови насекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Прогноза за 03.08.2021
Минимална температура: 13°C до 24°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. УВ=9

Прогноза за 04.08.2021
Минимална температура: 13°C до 23°C
Максимална температура: 35°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а попладне на места засилен ветер претежно од југозападен правец. УВ=9

Прогноза за 05.08.2021
Минимална температура: 14°C до 24°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, на места засилен ветер од западен правец. Попладнеќе има услови за изолирана појава на нестабилност. УВ=9

Можеби ќе ве интересира...

Заврши владината седница – Ова се сите одлуки

В+

Реновиран шеесетиот објект на МВР , Секторот за внатрешни работи Куманово, продолжува подобрувањето на условите за работа на полицијата

В+

Ковачевски на вонреден самит на НАТО: „Ќе ја понудиме нашата поддршка за народот на Украина“

Vesti +

Ковачевски: Владата на СДСМ вложи над 120 милиони евра во Куманово и околината

Vesti +

Директорот на Одделот за статистика на ММФ: Во последните две години, Народната банка оствари исклучителни успеси во сферата на статистиката

Vesti +

Костадиновска Стојчевска: На почетокот на следната недела ќе се знае составот на новата влада

В+