Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Екстремни горештини – температури до 42 степени, висок УВ индекс

Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температури вдолж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен.

И во наредните денови насекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Прогноза за 03.08.2021
Минимална температура: 13°C до 24°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. УВ=9

Прогноза за 04.08.2021
Минимална температура: 13°C до 23°C
Максимална температура: 35°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а попладне на места засилен ветер претежно од југозападен правец. УВ=9

Прогноза за 05.08.2021
Минимална температура: 14°C до 24°C
Максимална температура: 34°C до 42°C
Сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, на места засилен ветер од западен правец. Попладнеќе има услови за изолирана појава на нестабилност. УВ=9

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ распродаде 70 отсто од „Славија“, а сега шири лаги и дезинформации

В+

Илиевски: Затворање на дупките за непропосни билборди

В+

Короната “покоси” уште 9 животи, најмладата жртва имаше 41 година – троцифрена бројка на новозаразени

В+

Тешко повредена малолетничка во Виница, откако во неа удрил „цитроен“

Vesti +

Скопјани подгответе се: Посебен режим на сообраќај во сабота

Vesti +

Битиќи: Синдикатите се однесуваат како во демократија, да се навикнеме на тоа

В+