Vestiplus.mk
+ТОП ВЕСТИ

Единственото средно училиште во Ѓорче Петров се реконструира за првпат во 60 години постоење

Единственото средно училиште во Ѓорче Петров, гимназијата „Кочо Рацин“ изградена пред 57 години како времен објект конечно ќе добие целосна реконструкција.

Со 54 милиони денари, целосно ќе се реконструираат фасадата, покривот, таванот и надворешната столарија која опфаќа замена на вратите и прозорците.

„За неколку месеци овде ќе имаме целосно нов објект, бидејќи се врши целосна замена на надворешните ѕидови, ќе се направи и сосема нов покрив, ќе се заменат електричната и водоводната инсталација, а ќе се додаде и инсталација којашто на учениците ќе им помогне да влезат сериозно во процесот на дигитално образование, проект што го има утврдено Градот Скопје – рече Шилегов.

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски изјави дека овој проект е пример за посветена соработка на централната, градската и локалната влас предводена од СДСМ од која придобивки имаат граѓаните.

„Подобрување на условите во образованието е фокус на локалната и централната власт. Со заеднички напори максимално сме вложени да овозможиме нов лик на образовните институции. Се надевам дека со овој градежен зафат „Кочо Рацин“ ќе стане поатрактивно за новите средношколци“ изјави Наумоски.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Јас сум предводник на концептот за европска македонска иднина!

Vesti +

126 санкции за непрописно престигнување

Vesti +

137 санкционирани возачи во Скопје, 29 без возачка

Vesti +

Падна одлука: Големо намалување на цената на бензините

Vesti +

Расчистено убиството во Струмица, сторителите се лишени од слобода

Vesti +

Мицкоски нема познавања и зборува невистини, ЕСМ продава вишоци струја на најповолниот понудувач – обвини СДСМ

Vesti +