Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Државата помага: 5.726 самохрани родители ќе добијат платежни картички

Владата предводена од СДСМ континуирано им помага на граѓаните и стопанството да се справат со негативните последици од коронакризата
Со ребалансот на Буџетот за 2020 година, се обезбедуваат 470 милиони евра за реализација на мерките од четвртиот пакет за помош и поддршка, изјави на Прес-конференција, Снежана Калеска -Ванчева, координаторка на Форум на жени на СДСМ и пратеничка.

– 283.000 граѓани ќе добијат домашни платежни картички во вредност од по 6.000 денари. Вкупната поддршка за оваа мерка изнесува 27,6 милиони евра.

Домашни платежни картички ќе добијат 5.726 самохрани родители, како поддршка во справувањето со последиците од економската криза.

Тоа ќе значи зајакнување на семејните буџети на над 5.700 семејства и поттикнување на приватната потрошувачка.

Почитувани,

Овој сет економски мерки има за цел да им помогне на што повеќе граѓани и на што повеќе домашни компании во надминувањето на негативните економски последици.

Затоа е важно сите пратеници да дадат поддршка на измените и дополнувањата на Буџетот за 2020 година, ребалансот да биде усвоен и 283.000 граѓани да добијат домашни платежни картички.

СДСМ како одговорна партија, преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи продолжува со вистинска грижа за сите. Работиме уште повеќе посветено за интересите на граѓаните, за да биде уште подобро за сите, рече Калевска Ванчева.

Можеби ќе ве интересира...

Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Vesti +

Заев од Радовиш: Ја заштитивме нашата национална посебност, го подигнавме економскиот стандард, ја гарантираме иднината за граѓаните – тоа е Најдоброто

В+

Силно невреме со град ги направи “партали” јаболката во делови на Преспа

В+

Работен состанок на министерот Спасовски со претставници од Делегацијата на Европската Унија

Vesti +

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

Vesti +

Лукаревска од Ресен: За СДСМ државата и граѓаните се пред сѐ, нашата иднина е европска

Vesti +