Vestiplus.mk
БИЗНИС

Државата ќе дели картички со пари и на пензионери со пензии под 15.000 денари, невработени, самохрани родители

Пензионерите со пензии под 15.000 денари, голем дел од пасивните баратели на работа и невработените, самохраните родители, се следната таргетирана група на граѓани кои ќе добијат платежни картички, ова го најави неодамна премиерот Зоран Заев.

Засега нема подетални информации колку ќе изнесува помошта. Но претходно беа доделени картички од по 3.000 денари и ваучери за домашен туризам од по 6.000 денари на илјадници вработени со ниски примања, невработени, средношколци, студенти…

Со четвртиот сет на мерки ќе бидат опфатени најсиромашните , за да се зголеми нивната потрошувачка моќ, но и на компаниите за да даваат плати. Помошта за платите во најпогодените сектори, ќе продолжи и во следниот период.

Четвртиот пакет на финансиска помош поради ковид 19 кризата ќе биде познат многу скоро.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Престижен вински салон „Винодонија“ на 25-ти и 26-ти ноември во „Мериот“

Vesti +

Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот сектор е стабилна, но секоја заштеда е важна

Vesti +

Костадин Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува

Vesti +

NOVA.rs: Додека поскапуваат горивата ширум светот, цените во Северна Македонија паѓаат

В+

KFC и Pizza Hut ја прекинаа работата во Русија

В+

Утврдени цените на горивата за следните денови

В+