Vestiplus.mk
+ БИЗНИС

Државата ќе дели домашни платежни картички: Ќе важат за три категории на граѓани

Платежни картички со по 6.000 денари се дел од четвртиот сет економски мерки и истите ќе бидат наменети за пензионери, самохрани мајки и пасивни баратели на работа.

Измените и дополнувањата на Буџетот за 2020 година треба да бидат усвоени во Собранието за да можат 283.000 граѓани да добијат домашни платежни картички.

„Домашни платежни картички ќе добијат 5.726 самохрани родители, како поддршка во справувањето со последиците од економската криза. Платежни картички ќе добијат и пензионерите со пензии пониски од 15.000 денари, пасивните баратели на работа, самостојни уметници, филмски работници, културни работници и естрадни уметници, како и 540 студенти, но и граѓаните кои се над 64 години, а немаат пензија, ниту државна социјална пензија и се со приходи пониски од 15.000 денари, или воопшто немаат приходи“, велат од СДСМ.

Тоа ќе значи зајакнување на семејните буџети на над 5.700 семејства и поттикнување на приватната потрошувачка.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ со жестока реакција: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кршеа мерки а денес поддржуваат антиваксерски протести, тие се против здравствениот систем

В+

122 новозаразени, почина едно лице

Vesti +

Приведен гостиварец, кај него пронајдени пиротехнички средства

В+

УХМР: Подгответе се за нови снежни врнежи

В+

Нуредини: Водно конечно стана заштитен предел и доби интегрирана заштита

Vesti +

СДСМ ги утврди кандидатите за градоначалници

В+