Драстично расте бројот на новозаразени во Велика Британија: Само денеска над 26.000 новодијагностицирани
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Драстично расте бројот на новозаразени во Велика Британија: Само денеска над 26.000 новодијагностицирани

Велика Британија забележа 26.068 случаи на зараза со Ковид-19, што е највисока бројка од 29 јануари, кога имаше 29.079.

Во последните 24 часа починаа 14 лица, додека на 29 јануари, бројот на смртни случаи беше значително поголем – 1.245, пишуваат британските медиуми.

Во Велика Британија е јасно видливо значителното зголемување на бројот на заразени во последните месеци. Кон крајот на април и почетокот на мај, просечниот дневен број на нови случаи беше околу 2.000, за да се искачи на 3.000 на крајот на мај и на 10.000 во средината на јуни.

Можеби ќе ве интересира...

Приведени двајца крадци, расчистени три кривични дела

Vesti +

СДСМ: Ребалансот на буџетот во застој оти претседателот на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ си се шета во Египет

Vesti +

Филиповски во Ново Лисиче: Ќе изградиме градинка и 20 км вело патеки

В+

Огнот во кругот на ОХИС е под контрола

В+

Со овие седум совети, ќе го решите проблемот за лошиот Wi-Fi сигнал

Vesti +

Подгответе се за невреме од утре и пад на температурите – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

В+